Dřevokazný hmyz můžeme sami vyhubit pouze v tom případě, že napadení není rozsáhlé a včas jsme ho objevili. Boj s červotoči a jinými nepřáteli dřeva je neúprosný. A někdy také nekonečný nebo dokonce marný. Červotoči se člověku jeví jako záludní, často dlouho neviditelní, protože svoji práci začínají na skrytých místech. Pokud se proti ním včas nezakročí, mohou napáchat nenapravitelné škody. Existují přípravky a prostředky, kterými se dá hmyz zlikvidovat. S jejich výběrem by měl však pomoci zkušený odborník – třeba ve specializované prodejně.
Červotoč se činí několik let
Skříň, staré pendlovky, památeční stůl, jakýkoliv dřevěný nábytek může být napaden červotočem. Červotoč je známější z tak zvaně dřevokazných brouků.
Červotoč potřebuje určitou vlhkost vzduchu, nejlépe kolem 20 – 25%, ale přežije i při 12%. Jakmile vlhkost klesne pod tuto hranici, larvy vyschnou, stejně jako člověk zahyne bez vody na poušti. Proto se s červotočem nepotkáte v panelovém domě.
Brouci nakladou vajíčka do prasklin dřeva a vylíhlé larvy potom několik let tvoří chodbičky a místa k odpočívání těsně pod povrchem dřeva. Tam také kladou vajíčka. Když červotoč dospěje, si vyhledává cestičku na povrch dřeva. A právě to jsou ty malé dírky, které někdy na nábytku objevíme. Proto musíme zjistit, zda červotoč ještě v nábytku žije, či zda už svou „ničitelskou činnost“ navždy skončil.
Jak poznat červotoče ve dřevě
Napadení dřeva červotočem se pozná podle otvorů, kterými dospělí brouci vylézají, a hromádkami u těchto otvorů.
- Čerstvé dírky jsou čisté, světlejší než okolní dřevo,
- staré stopy časem tmavnou.
- Stopy jemného prachu jsou další neklamnou známkou, že dírka je čerstvá.
Často je těžké určit, jestli je dřevokazný hmyz už mrtvý, nebo jestli stále aktivně ničí naše stavení. Po živém hmyzu zůstává u otvorů světly prach, jenže dřevo trámů je často špinavé, takže následky působení brouka jsou špatně viditelné. Potom je třeba dřevo očistit kartáčem a místa, kde objevíme otvory, ošetřit přípravkem proti dřevokaznému hmyzu.
Jak se zbavit červotoče
Sami můžeme vyhubit dřevokazný hmyz v případě, že napadení není rozsáhlé a včas jsme ho objevili. Jinak se vyplatí objednat si odbornou radu i pomoc u specializované firmy.
Pokud to jde bez zničení nábytku, odřízneme vážná poškození a pak dřevo ošetříme impregnačním přípravkem nebo sprejem se speciálním aplikátorem, který je běžně k dostání. Vnitřní chodbičky jsou vždy spojené, stačí tedy, když stříkáme do dírek zhruba po třech, čtyřech centimetrech.
- Dřevo bez povrchové úpravy nastříkáme nebo natřeme štětcem,
- dřevo s povrchovou úpravou ošetříme leštěnkou s přídavkem prostředku proti biologickým škůdcům.
S výběrem vhodného prostředku poradí pracovníci specialiazovaných firem. Existují přípravky a prostředky, kterými se dá hmyz zlikvidovat, nelze domnívat, že se dřevo nastříká a bude stoprocentně v pořádku. Obvykle se nástřik musí opakovat nebo změnit postup.
Je-li dřevo zasaženo povrchově, známe přípravky na bázi syntetických pyrethoidů, které působí feromaticky, lákají hmyz směrem k povrchu, kde se dostane do kontaktu s přípravkem nebo ho pozře, a sám se tak zahubí.
Je – li dřevo zasaženo do hloubky, musí se nejvíce postižená vrstva odsekat a dřevo se ošetří chemicky, případně se použije hloubková injektáž.
Než se začne s opravou domu
Pokud se na starém domě podnikají nějaké úpravy, měl by být proveden průzkum, aby nedošlo k situacím, že se například po náročném zateplení zjistí, že ze dřeva vylézají červotoči jenom proto, že se nikdo nepodíval pod stěny nebo podlahy.
Opravy děr po červotoči
Na opravu děr po červotoči je ideální voskový tmel.
- Vosk rozpustíme a smícháme s barvivem, aby opravy nebyly nápadné.
- Když vosk vychladne, zatlačíme ho do děr dlátkem nebo nožem.
- Povrch zarovnáme brusným papírem a vyleštíme lešticím voskem.
Když budeme opravovat větší díry, budeme muset použít dřevotmel, který bychom měli sehnat v drogerii v různých barvách. Abychom získali správný odstín, přimícháme dřevěný prach.
- Tmel do díry zatlačíme měkkým nožem a necháme ho trošku přesahovat.
- Když zatvrdne, přebrousíme ho jemným brusným papírem.
Při opravě poškozených hran je vhodné použít plastické dřevo, které se už také sežene. Dá se tvarovat a pak se přebroušením upraví podle potřeby.
Foto: Freeimages.com