Jako by se líhly ze vzduchu. Takový někdy máme pocit z malých mušek, které v kteroukoliv roční dobu hodují a neskutečně se množí na čemkoliv, co jen trochu zavání kazícím se ovocem. Octomilky, jak se mušky nazývají, se sice ze vzduchu nerodí, ale k životu jim stačí málo – třeba jen nevynesená koš s jednou banánovou slupkou. Proti octomilkám v domácnosti je nejúčinnější zbraní nenabízet jim nic, co je láká. Dbát na čistotu a nikde nenechávat ovocné zbytky. A jak se zbavit octomilek, když už naši domácnost obydlely?
Octomilky slouží vědě
Octomilka je muška, která po dlouhá desetiletí zajímá vědce v oblasti genetiky. V roce 2000 obletěla svět zpráva, že se vědcům podařilo kompletně rozluštit kód DNA octomilek. Znalost genomu octomilek umožňuje zkoumat chování a kontrolu buněk, což je důležité pro lidstvo, protože vědci zjistili, že šedesát procent genů identifikovaných u octomilky má i lidská DNA.
Hospodyňka vidí octomilky jinak
Tak to je zpráva jistě pozoruhodná. Nicméně málo platná v okamžiku:
- když se z našeho odpadkového koše po otevření doslova vyvalí hejno mušek,
- když si tito malí tvorečkové za svou celodenní potravu zvolili špatně přikrytý talíř s naším ovocným koláčem
- nebo když si za ideální místo k množení zvolili hrnec se zavařeninou, kterou jsme ještě neměli čas přelít do sklenic a sterilovat.
- A v mnoha dalších známých situacích.
Octomilka na velkou dálku ucítí potravu, a tou jsou jakékoliv ovocné zbytky. Oknem nebo třeba i stoupačkou v paneláku nepřiletí jedna, ale celé “družstvo” – samozřejmě obou pohlaví. A protože se octomilky množí velice rychle, zanedlouho jich máme plnou kuchyni.
Jak se zbavit octomilek? Nepustit je do bytu
Proti octomilkám je třeba se chránit. Nikde volně nenechávat jakékoliv ovocem vonící biologické zbytky:
- slupky a pecky z ovoce i některé zeleniny,
- otevřené sklenice s kompoty či marmeládami,
- zbytky vína, džusů a moštů ve sklenicích,
- zbytky ovocných jídel.
Na co myslet, co pomůže proti octomilkám
- Jestliže nechceme – hlavně v době ovocné sezony, kdy biologického odpadu hodně a octomilkám přeje roční období – běhat s každou slupkou do kontejneru, vyplatí se nejdřív zbytky zavázat do sáčku určeného na vyhození. Špatnou stranou této mince je fakt, že pak přijdou do směsného odpadu, namísto aby skončily v plastech.
- Další zásadou je stálá čistota vnější nádoby na odpadky – po každém vynesení vnitřku je třeba nádobu vypláchnout, přépadně i vystříkat desinfekcí (zejména, když jsme vynesli odpadky, v kterých octomilky už byly).
- Octomilky přiláká vůně kazícího se ovoce. Proto, máme-li v bytě ovoce přímo na míse, musíme kontrolovat, jestli se nezačíná kazit. Malý nahnilý kousek přiláká octomilky, které hnilobné bakterie přenášejí na svém těle a nakazí tím i ovoce zdravé. Proto není-li to nezbytně nutné, ovoce uklízíme do lednice.
- Ovocné koláče nenecháváme nepřikryté. Není třeba k tomu mít speciální poklop, stačí potravinová fólie nebo překlopená mísa vhodné velikosti.
- Když nakládáme ovoce na víno, používáme kvasné zátky s vodou, nikoli jen propíchaný igelit. Mnohé víno se zkazilo právě proto, že se do něj otvory v igelitu dostaly octomilky. Vodní bariéru v kvasné zátce octomilky nepřekonají.
- Velmi pečlivě musíme přikrývat i ovoce nalože na ovocné octy. To je pro octomilku doslovný magnet.
- Dobře kontroluje dětské a teenegrovské pokoje. Děti a dorůstající mládež jsou schopni ponechat ohryzky od jablek či slupky od banánů i na místech, kde bychom to nejméně čekali a který poznáme až podle hejna octomilek z místa vylétávajících při vyrušení z hodování. Prevencí by bylo, aby mládež jedla jen u stolu v místnosti k tomu určené, ale to se asi nikomu nepodaří prosadit.
- Hlavně v létě a na podzim, kdy je hojnost ovoce, které se konzumuje i zpracovává, je třeba dbát na čistotu v kuchyni – umývat pracovní plochu a podlahu, která může být pokapaná šťávou – a ta láká octomilky.
- V létě také víc než kdy jindy dbáme na čistotu kuchyňské výlevky. Odpad je třeba často zbavovat mastnoty, a to buď včelou vodou nebo přípravky k tomu určenými.
Když už jsou octomilky v bytě
Když už octomilky v bytě máme, stačí důkladný úklid – a ony zmizí samy, protože se nebudou mít čím živit. Žádné chemie není třeba, stačí jen vymýt všechna potenciální místa, kde by se jim mohlo dařit a nebo na kterých už byly.