Domů Vztahy Jak zvládnout rozchod s partnerem

Jak zvládnout rozchod s partnerem

od jezzina

Rozchod s partnerem je už definitivní. Možná jste měla čas dopředu se na novou situaci připravit. Možná to pro vás byl blesk z čistého nebe. A nebo jste to byla vy, která si rozchod přála a měla pro něj důvody? Něco skončilo. Čas se ovšem kvůli tomu nezastaví a svět nezboří. Jak zvládnout rozchod?

Našla jste si jiného muže

Na rozchod s tím předcházejícím jste se sice delší dobu připravovala, ale i tak to bude najednou velký skok. Možná budete mít potřebu se svým novým partnerem o tom „bývalém“ stále mluvit. Kritizovat ho, připomínat jeho chyby, vzpomínat na skutečné nebo i domnělé zlo, které jste s ním prožila. Nedělejte to. Nový partner rozchod vás dvou neprožíval se zjitřenými emocemi. Bude toho názoru, že jestliže jste se rozhodla pro něho, starý vztah je ukončen a není třeba se k němu vracet. A jestliže na svého bývalé partnera při každé příležitosti dštíte síru, mohl si ten nový pomyslet : „A takovéto to bude i se mnou, když bychom se rozešli…“

Muž si našel novou

Když si muž najde jinou ženu, to bolí. A obzvláště, je-li ta nová ještě o pár let mladší. „Není to fér,“ říkáte si. „Proč mi to udělal?“ Ale zkuste si vzpomenout: nebyla jste to právě vy, kdo ho ještě v dobách šťastného vztahu žádal, aby vám to řekl, kdyby si našel jinou, protože znát pravdu je lepší, než být podváděna? Není to tedy takhle lepší? A že je mladá? Zkuste se při hledání nového partnera dívat po pánech v takovém věku, že vás budou považovat za mladici. Že na to nejste? Že si uvědomujete nevýhody soužití se starším pánem? Tak vidíte, a tohle všechno bude muset „ta jeho“ snášet.

Nikdo nechápe mou bolest

Duše zraněná rozchodem bolí. Myslíte na to rána do usnutí. Vyprávíte o tom své rodině, kamarádce. A všichni říkají, to přebolí. Věřte nevěřte, opravdu to přebolí. Choďte ulicemi a dívejte se lidem do tváří. Každý druhý třetí tím prošel. A nikdo nepláče, třebaže je rozchod s partnerem bolel právě tak, jako vás. Bolest je někdy sobecká: uvědomujete si například, že kamarádka, které pláčete na rameni, bolestný rozchod rovněž prožila? Zeptejte se jí, co tehdy prožívala. Jestli se nebude při vypravování právě usmívat, zcela jistě se nebude psychicky hroutit.

Žádné mauzoleum

V bytě po něm zbyly bolestné upomínky: zapomenutá kravata, zvukový nosič s hudbou… Zbavte se toho. Vezměte velkou krabici a vše, co vám ho připomíná, do ní odložte. Krabici schovejte do sklepa nebo vysoko a hluboko do skříně, kam nechodíte. Kdyby si na věci vzpomněl a chtěl je, dáte mu celou krabici. Ale nebudete ji mít na očích. Vyčistěte si počítač. Všechny „bolavé“ texty, fotky či filmy vypalte na nosič a z počítače či flashdisků smažte.

Změňte prostředí

Ideální terapie po zmařeném vztahu je alespoň dočasná změna prostředí. Bohužel, každý tu možnost nemá, ale někdy se příležitost naskytne jako na zavolanou: studijní pobyt, odborná stáž, zahraniční brigáda (třeba i sezonní práce), humanitární mise. Čím dál, tím lépe. Čím víc nových starostí, tím rychleji se hrany osobní bolesti olámou.

Ilustrační obrázek: sxc.hu

Související

Váš názor