Domů Zahrada Juka: Pěstování

Juka: Pěstování

od jezzina

Juky, pro svou nenáročnost a dekorativní vzhled často pěstované pokojové rostliny, pocházejí z Jižní Ameriky, kde se jim daří pod širým nebem. V Americe jich roste několik desítek druhů, jako pokojové rostliny byly vyšlechtěny tři druhy. Jsou to Yucca elephantipes, která má rozšířený spodek kmene a matně zelené listy, Yucca gloriosa s kratším kmenem a širšími listy a Yucca aloifolia, jejíž kmen je šupinatý a listy tmavozelené, špičaté a tuhé. I na českých zahrádkách se daří venkovnímu typu: juka vláknitá se zvonkovitými květy pžežije i zimu.

Juka: Pěstování a péče o rostlinu

Každoročně rostlina vyroste o 15 až 20 centimetrů. Dorostlá juka má obvykle metrový kmen. Květ , který nevoní, vypadá jako velký květ konvalinky, ale pokojové juky kvetou až za mnoho let (na rozdíl od juky vláknité na zahradě).

Nároky na světlo

V létě rostlině nejvíce vyhovuje čerstvý vzduch a slunce, v zimě je jí nejlépe v poloteplém interiéru, kde teplota neklesá pod 10 °Celsia. Dlouhodobě by teplota prostředí neměla být vyšší než 18 °Celsia. V místnosti, kde se topí a kde je suchý vzduch, se juka stává náchylná k chorobám. Špatné světelné podmínky mají nežádoucí vliv na její vzrůst.

Zálivka

Zálivku vyžaduje juka během období růstu, tedy od jara do podzimu, Měla by být vydatná, ale kořenový bal nesmí být zcela zamokřen, proto nemá v misce pod květináčem zůstávat voda. Za příznivého počasí má rostlina ráda i občasné rosení a od jara do konce srpna asi každý třetí týden přihnojení.

Množení juky

Protože v našich zeměpisných šířkách nevytváří juka semena, rozmnožujeme ji postranními a vrcholovými řízky nebo pomocí částí kmínku.

  1. Množení pomocí řízků: silnější špičky opatrně odlomíme a po několik dnů je necháme vysychat. Poté je zasadíme do květináče se směsí rašeliny a písku, kde zakoření.
  2. Množení pomocí částí kmínku: na řeznou plochu kmínku nejméně 10 cm dlouhého aplikujeme růstový stimulátor, potom kmínkové řízky zasadíme do květináče nebo množárenského truhlíku se směsí rašeliny a písku. Truhlík (květináč) zakryjeme fólií; každý den jej větráme, aby řízky nezačaly hnít. Při teplotě okolo 27 °Celsia zakoření kmínky během tří týdnů.

Když se juce nedaří

  • Žloutnoucí listy signalizují nedostatek světla.
  • Šedivý povlak na listech znamená napadení houbou.
  • Na listové růžici se mohou objevit mšice. V takovém případě otíráme napadená místa vatičkou namočenou v lihu.

Juka – indiánský „strom života“

Juka je rostlina podobná palmě a roste převážně v pouštích. Indiáni ji po staletí uctívají a pro její „zázračnou“ sílu ji nazývají stromem života. Přežívá i nejextrémnější podmínky – velké teplotní rozdíly mezi dnem i nocí, sucha a vichřice. Její výtažek obsahuje zejména enzymy, saponiny, chlorofyl a antioxidanty.

  • Juka má údajně schopnost lidské tělo doslova „detoxikovat“, tedy odvádět z něj nežádoucí látky, přičemž vykazuje podobné účinky jako některé byliny rostoucí u nás – smetánka lékařská, kopřiva či kůra vrbice.
  • Výtažky z juky umožňují dokonalé vstřebávání výživných látek, zlepšují trávicí a vylučovací procesy.
  • Užívání preparátů z juky pomáhá zejména osobám trpícím chronickým onemocněním tlustého střeva, revmatickými potížemi, artritidou, dnou a v účinné léčbě zánětů kloubů.
  • Několikatýdenní působení látek obsažených v juce prý dokáže výrazně zregenerovat organismus, zlepšuje fyzickou i duševní rovnováhu,
  • regulují hladinu krevního cukru
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi, uvolňuje stres a zvyšuje odolnost proti nemocem.
  • Ve sportovní medicíně je yucca využívána pro svou schopnost urychlovat vyplavování kyseliny mléčné ze svalů pro odstranění pocitů únavy a zvýšení fyzické výkonnosti.

Foto: scx.hu

Související

Váš názor