Domů ZahradaKvětiny Kana, dosna: Pěstování

Kana, dosna: Pěstování

od jezzina

Kana, dosna (Canna indica)

Kana, dosna (Canna indica) už přes svůj exotický původ zdomácněla v našich podmínkách, třebaže její pěstování není úplně jednoduché. Můžeme ji vidět v parkových výsadbách, na rabatech sadových úprav mětských parterů, ale také na zahradách, balkonech či terasách rodinných domů.

Vzněšeně působící květ kana nese na stvolu jeden a půl metru vysokém. V místech, do kterých se hodí, působí velmi efektně. Květy vydrží až do října, jejich čas se naplní až s příchodem prvního nočního mrazu. Za okrasu, kterou rozdává, vyžaduje dosna trochu péče. Hlízy je nutné na zimu schovat do sklepa, kde jim vyhovuje teplota kolem 15 stupňů.

Kana, dosna: Pěstování

Pěstování dosny, lidově kany, je stále na našich zahradách trochu problematické. Příčinou jsou její velké nároky na teplo, protože pochází z tropické Ameriky.

Zahradníci radí

Jestliže dosnu včas nepředpěstujete v místnosti nebo ve skleníku při teplotě 18 až 20 °C a vysadíte neprobuzené oddenky po 15. květnu do studené země, dlouho raší a často, je-li studené léto, ani nestačí vykvést.

  • Hlízovité oddenky vysaďte již koncem února či začátkem března do většího kontejneru s kyprou, humózní zeminou a postavte na slunce (do vytápěné chodby, předsíně nebo skleníku).
  • Jakmile se objeví listy, začněte jednou týdně s mírným přihnojováním v zálivce.
  • Až začátkem června, kdy je zem na záhonu prohřátá, vysadíte dosnu na květinový záhon.
  • Na podzim se oddenky po prvním mrazíku vyjmou z nádoby a přezimují stejně jako kany pěstované venku. Částečně se oklepají, naskládají do bedny a uloží do teplého sklepa.
  • Na jaře se vysadí do čerstvé zeminy s plnou zásobou živin.

Kana: Požadavky na péči

Do přenosných nádob vybírejte odrůdy s nízkým vzrůstem (50 až 60 cm), mají menší nároky na velikost pěstební nádoby. V nádobě se podsazují polštářovitými letničkami nebo balkónovkami, protože jejich olistění nasazuje ve výšce 20 až 30 centimetrů. Odrůdy s velkým květenstvím dosahují výšky 100 až 200 centimetrů, vyžadují mnohem větší nádobu, a proto jsou pro pěstování v nádobách méně vhodné.

Kana (dosna) vyžaduje teplý, sluneční záhon s propustnou, záhřevnou, vyhnojenou půdou. Stále častěji se dosna také pěstuje v hlubokých přenosných nádobách. Nejvhodnější je dvakrát přepalovaný vysoký květináč. V něm se dosna stejným způsobem předpěstuje a v červnu vynese ven na terasu, střešní zahradu nebo balkón. Odpadá tak manipulace s přesazováním.

Do pěti metrů kana u nás nedoroste

Celkem má dosna asi 60 druhů a může se pochlubit mimořádně vysokým druhem Canna giganteum, která dosahuje výšky pěti metrů. Pro začátek a naše podmínky je však doporučováno vyzkoušet menší odrůdy dosny indické v přenosné nádobě. Její prošlechtěné odrůdy se od sebe liší barvou květu ve škále od žluté, pomerančové, přes červenou, k nádechu do fialova. Květy mohou být také zlatě žíhané nebo žlutě lemované.

Související

Váš názor