Domů Recepty Kdoule, kdoulová marmeláda

Kdoule, kdoulová marmeláda

od jezzina

Kdoule jsou plody kdouloně obecné, ale kdoulemi se také nazývají plody kdoulovce japonského, což je keř příbuzný s kdouloní. Z kdoulí, aromatického, leč za syrova a nepoživatelného ovoce, se vyrábějí marmelády, rosoly a další domácí produkty, která mají výtečnou chuť a jejich příprava není složitá. Jak připravit marmeládu a pastu z kdoulí?

Kdouloň i kdoulovec plodí kdoule

Prastará kulturní kdouloň obecná, jabloni podobný strom, se u nás moc nevysazuje, takže její jemně ochmýřené malvice moc známy nejsou. Zato je všeobecně znám kdoulovec japonský, poléhavý keř, jímž jsou hojně osazována veřejná prostranství, parky i soukromé zahrady. Keř je oblíben pro své bohaté lososově růžové květy. Malé tuhé a jakoby „navoskované“ plody zůstávají na keřích většinou nepovšimnuty. A přitom mají naprosto stejnou vůni, chuť a obsažené látky, jako jejich „bratranci“ vyrostlí na kdouloních. Oběma plodům (malvicím) se obecně říká kdoule.

Kdoule, plody kdouloně obecné.

Sklizeň kdoulí

Kdoule jsou v syrovém stavu nepoživatelné. Jejich dužina je tuhá, kyselá, trpce svíravá. Tepelnou úpravou se tyto vlastnosti ztrácejí, ovšem produkty z kdoulí je třeba vždy přislazovat. Marmeláda z kdoulí má typickou silnou sladkokyselou chuť a jedinečné aroma

Dozrávají v září a v říjnu a jejich zralost poznáme jako u jiných malvicí – plod lze lehce odtrhnout nebo opadávají. Kdoule sklízíme až když jsou žluté a začínají ztrácet chloupky na povrchu. Chloupky jsou poměrně husté, připomínají plsť. Z plodů je nejlépe odstraníme suchým hadrem, kterým plody otíráme. Před zpracováním je nechte asi čtyři týdny uskladněné.

Kdoule, plody keře kdoulovce japonského.

Marmeláda podle kdoulí

V oblastech kolem Středozemního moře jsou kdoule tak oblíbené, že jejich portugalský název marmelo dal prý vzniknout i českému označení produktu marmeláda.

Kromě jedinečné chuti je u kdoulí nezanedbatelný vysoký obsah vitaminu C a B, vápníku, železa, draslíku a zinku. Pro přítomnost tříslovin jsou kdoulové produkty vhodné při průjmovém onemocnění. Dále jsou doporučovány při bolestech v krku způsobených nachlazením. Rovněž eliminují zapáchající dech.

  • Kdoule poskytují surovinu k domácí přípravě jedinečně vonících a rovněž velmi zdravých pochoutek.

Domácí výrobky z kdoulí

Kdoulová marmeláda I.

Kdoule nakrájíme i se slupkou a semeníkem. Ke 1000 g kdoulí přidáme litr vody s citronovou šťávou. Je lepší krájet plody rovnou do připraveného roztoku, kdoule na vzduchu rychle hnědnou. Pak hrnec postavte na sporák a obsah vařte do změknutí. Stačí přibližně 30 minut varu.

Rozvařenou hmotu prolisujeme přes síto, tím odstraníme zbytky semeníku a okvětí. Kdoulové pyré zvážíme a na každý kilogram přidáme 500–750 g cukru, podle chuti. Vaříme do zhoustnutí. Marmeládu budete vařit hodinu i déle. Chcete-li mít marmeládu uvařenou za kratší dobu, je možné pomoci si želírovacím cukrem. Hotová marmeláda bude ale hodně tuhá.

Marmeládu plňte ihned po dohotovení do připravených sklenic. Sklenice dobře utěsněte víčkem a postavte na 15 minut dnem vzhůru. Zavařovat se nemusí.  Kdoulová marmeláda má stejné využití jako marmeláda z jiného ovoce. Marmeládu můžete dochutit různým kořením, např. skořicí, badyánem nebo hřebíčkem.

Kdoulová marmeláda II.

Asi dva kilogramy zralých kdoulí omyjeme, přepůlíme a vyklepeme hnědá semínka. Ovoce překrájíme, podlijeme skleničkou vody a pod pokličkou rozdusíme. Vzniklé pyré propasírujeme přes síto. Slupky a jaderníky vyhodíme.

Získali jsme asi kilo a půl protlaku, který znovu přivedeme k varu. Přisypeme kilogram cukru s rozmíchaným jedním balíčkem želírovacího přípravku. Přidáním cukru se hmota vyčistí do čiré jantarové barvy.

Ještě vřelé opatrně plníme do sklenic, překlopíme na víčka. Kdoulový džem nejlépe chutná na palačinkách, bílém pečivu s máslem nebo na promazání piškotů při přípravě dezertů.

Kdoulové pasta

Podle návodu na marmeládu si připravíme jeden litr (kilogram) rozdušeného propasírovaného pyré. Dáme do širokého kastrolu, přivedeme k varu, zmírníme teplo a za stálého míchání necháme zhoustnout tak, že se „brázda“ po vařečce neuzavírá. Pak vmícháme kilogram cukru a zvýšíme teplotu, aby se cukr provařil. Při míchání horké cukernaté hmoty si chráníme ruce. Pak hmotu odstavíme.

Ještě teplou hmotu rozetřeme na plech vyložený potravinářským pergamenem a necháme vyschnout – v mírně vyhřívané troubě nebo v sušičce.

Tuhou hmotu rozkrájíme na úhledné menší dílky ještě pár dní necháme schnout. Pak uložíme do plechové krabice s pevným víkem. Přidáváme do servírovaných směsí „zdravého“ mlsání nebo jen tak. Chuť je velmi intenzivní.

0 komentář

Související

Váš názor