Domů Ostatní Komplexní protetika – obnova zubů pomocí keramiky a zirconia

Komplexní protetika – obnova zubů pomocí keramiky a zirconia

od admin

Na naše zuby číhá celá řada nebezpečí a ačkoliv vydrží opravdu hodně a jedná se o jednu z nejodolnějších částí našeho těla, ani zdaleka není náš chrup nezničitelný. Ať již se jedná o následek úrazu nebo onemocnění, jeho ztráta je vždy velmi problematická ze stránky funkční i estetické, a za všech okolností způsobí výrazné snížení kvality života. Vývoj v oblasti materiálů a způsobů jejich aplikace naštěstí umožňuje i takovéto případy řešit tak, aby byl výsledkem chrup, který jak funkčně, tak vzhledově stoprocentně nahradil ten původní. Prim hrají v tomto ohledu keramika a zirconium. Jak se tyto materiály podílejí na komplexní obnově a náhradě zubů.

komplexní protetika

Keramika

Keramika je materiálem, který si v moderní stomatologii získává stále větší a větší oblibu. Keramika často v jakémkoliv rozsahu (inlay-onlay-overlay) nahrazuje klasické kompozitní výplně a nabízí vysokou pevnost, dlouhou životnost i kvalitativně vyšší estetickou úroveň. Samozřejmostí je nulová toxicita a hypoalergenní vlastnosti.

Keramika, konkrétně materiál Emax (lithium disilikát) se používá i pro zhotovování zubních korunek. Jedná se o materiál, který je prakticky k nerozeznání od skutečné zubní skloviny, které se podobá i svými vlastnostmi, opět se jedná o bezpečný, současně také velmi odolný, materiál.

Keramika

Dalším keramickým prvkem, který se při komplexní rekonstrukci chrupu používá, jsou tzv. fazety. Jedná se o tenké keramické plošky, které jsou nalepovány na zuby s cílem zakrýt nedokonalosti v jejich tvaru či vzhledu.

Zirkonium

Zirkonium, resp. zirkonoxid, je v moderní stomatologii velmi oblíbeným materiálem, neboť vykazuje skutečně maximální odolnost, díky které je vhodný i pro pacienty trpící bruxismem – skřípáním zubů ve spánku. Zirkonoxid se používá na výrobu můstků, korunek či kompletních náhrad.

Zirkonium

Jak zirkonium tak keramika mají své specifické výhody a je ideální zkonzultovat je se zubním lékařem. Oba materiály jsou v současné době používány již poměrně běžně, i jejich cena je tak přijatelná.

0 komentář

Související

Váš názor