Domů Nemoci Kopřivka

Kopřivka

od jezzina

Kopřivku zažil – doslova na své kůži – alespoň jednou v životě téměř každý člověk, a to zejména v dětství. Obvykle se jedná o prudkou reakci na snězené aromatické ovoce, ale někdy mohou příčiny vzniku kopřivky i jiné. Co může způsobit kopřivku?

I kopřivka může být vážná

U většiny postižených se projevy kopřivky omezí na obvyklé kožní reakce, kdy se na různých částech těla objeví klasické kopřivkové svědivé pupeny. Na okrajích jsou červenější, zatímco uprostřed světlejší, kolem jsou pak mírně zarudlé a oteklé. Totéž, co se děje na kůži, může totiž postihnout i sliznice a způsobit dechové obtíže. V těch nejtěžších případech celková alergická reakce postihne životně důležité orgány, jako plíce, srdce a oběhový systém, a dojde k těžkému anafylaktickému šoku.

Kopřivku nezpůsobuje jen ovoce

Nejčastější jsou potravinové kopřivky. Miska jahod nebo jiného aromatického ovoce je pro mnohé spolehlivou cestou ke svědivým pupínkům. Někomu ovšem stačí mnohem méně. Kopřivka sice postihuje spíše lidi se sklonem k alergiím, může však potkat i toho, kdo nikdy podobnými obtížemi netrpěl.

  • Stačí se dostat do nějaké extrémní stresové situace, a tělo začne reagovat i na do té doby běžně snášené látky.
  • Kopřivka se může objevit i při pobytu v nezvyklém prostředí,
  • při teplotních změnách ve velké zimě nebo naopak teple.
  • Dlouhodobě obtěžující svědivé pupínky také mnohdy vznikají jako následek dosud nezjištěné infekce, například váčku pod zubem,
  • gynekologických či urologických obtíží.

Co jen jsme to snědli či dělali…

Příčina se obvykle skrývá v událostech posledních čtyřiadvaceti hodin. Je proto třeba vzpomenout si, co všechno člověk dělal, v jakém prostředí byl, co jedl a pil. Kdo zná příčinu, může se jednak účinněji léčit, ale co hlavně – ví, čemu se napříště vyhnout.

Studený obklad nestačí

I když kopřivka často přejde sama, nevyplatí se ji podceňovat. Pokud se neléčí, může přejít v chronický stav, který sice není příliš nebezpečný, ale velice nepříjemný. Neustálé svědění a drobné pupínky nikomu nepřidají ani na náladě, ani na kráse.

Jako první pomoc postačí studené obklady, potom by však vždy měla následovat návštěva praktického lékaře. Ten doporučí některý z antialergických léků. Samozřejmostí by měla být nedráždivá dieta, tedy taková, při níž by měl člověk vynechat příliš kořeněná a příliš aromatická jídla, čokoládu, kakao, oříšky a některé další pochutiny.

Související

Váš názor