Domů Péče o tělo Kousání nehtů, okousané nehty

Kousání nehtů, okousané nehty

od jezzina

Příčiny kousání nehtů jsou většinou psychosomatické povahy. Působí na ně stres v práci či ve škole, strach z šéfa či dokonce panika při parkování a podobně. Výsledek je nepěkný: Kůže bývá roztřepená, okousané nehty poškozené. V nejhorších případech vznikne i zánět nehtového lůžka. První pomoc poskytne speciální lak na nehty hořké chuti a přípravky (krémy, tablety) posilující nehty. U dětí ale odborníci radí jiné metody

Proč si děti koušou nehty?

Kousání nehtů u dětí může podle psychologů signalizovat nejistotu a stres. Jedná se většinou o projevy nejistoty nebo až lehké neurotizace dětí. Dětští psychologové jsou rovněž názoru, že by rodiče neměli děti za jejich zlozvyky jako je například kousání nehtů trestat. Čím více budou rodiče používat tresty, tím více se dítě dostává do stavu, ve kterém si zlozvyky utvrzuje.

Chválit, ne trestat

Odborníci radí: Chcete-li tedy dítěti pomoci od kousání nehtů, odveďte jeho pozornost jiným směrem. Zaměstnejte je. Je důležité zaujmout dítě něčím pro ně důležitým a motivovat ho, když nedojde k nežádoucímu jednání. Za to, že si například celý den nekousal nehty nebo vydržel bez okusování tužky, psychologové doporučují dítě odměnit.Tedy zvolit přesně opačný postup – místo trestu za to, že dělá něco špatně, odměna za to, že vydržel to špatné nedělat.

Příčiny kousání nehtů

Některé maminky ve snaze zabránit dítěti v kousání nehtů mu namáčejí prstíky do pepře nebo praktikují jiné nepříjemné procedury. Tato metoda podle odborníků příliš účinná není, zlozvyku nezabrání a dochází k trápení dítěte. Takový zásah je namístě jedině v případech, kdy dochází k poškozování nebo ohrožení zdraví. V takovém případě je vhodné navštívit psychologickou poradnu a spolu s odborným psychologem hledat příčiny projevu, které většinou signalizují prosbu o pomoc. Často se zjistí, že závažná příčina, která dítě trápí, bývá ukryta hluboko v rodině. Pak se léčí dítě i prostředí dohromady a je mnohem větší naděje na to, že se zlozvyk podaří odstranit.

Špatná image: Kousání nehtů a okousané nehty

Koušete si nehty? Už jste si někdy položili otázku, proč takovou věc děláte? Příčin může být víc, dokonce protichůdných. Třeba právě vy si koušete nehty z dlouhé chvíle. Nebo je to návyk, který doprovází vaše silně soustředěné myšlenkové pochody? Může také být, že žvýkáním vlastní rohoviny projevujete nervozitu. Kousání nehtů, někdy až do krve, je pro člověka ventilem, který ho zbavuje napětí. Mnohdy si ani neuvědomuje co dělá, ale pro okolí je to nepřehlédnutelný zlozvyk. A to je právě vaše velká nevýhoda. Jste čitelní. Dokážete si představit úspěšného hráče pokeru, který se pokaždé zahryzne do prostředníku, když dostane eso navíc? Nebo jak působí člověk, který si kouše nehty během rozhovoru při výběrovém řízení? Lékařka s okousanými nehty?

0 komentář

Související

Váš názor