Domů Nemoci Kvasinková infekce, léčba

Kvasinková infekce, léčba

od jezzina

Každou čtvrtou ženu někdy postihla poševní kvasinková infekce, někdy také označovaná jako vaginální kandidóza. Tato kvasinková onemocnění postihují mnoho žen, ale většinou se po krátkodobé lokální léčbě uzdraví.

Projevy kvasinkové infekce

Vaginální kandidóza bývá někdy označovaná také jako mykóza nebo moniliáza. Mikroorganismus Candida Albicans, který ji nejčastěji způsobuje, je kvasinka, běžně přítomná v těle. Obyčejně je neškodným obyvatelem pochvy, úst a trávicího traktu. Pod vlivem nejrůznějších okolností, které změní stav prostředí uvnitř pochvy, se ale může začít nekontrolovaně množit a výsledkem je právě typická poševní infekce.

Ne každý výtok však naštěstí nutně vede k závěru, že příčinou je právě kvasinková infekce. Je to tiž obvyklým obranným mechanismem těla, za normálních okolností průhledný nebo mírně zamlžený, pouze s jemnou vůní a bez podráždění.

Množství a typ výtoku kolísá během menstruačního cyklu. Ve dnech před nebo po cyklu je silný a lepkavý, ve dnech okolo ovulace čistý, vodnatý a kluzký. Je také ovlivňován hladinou estrogenu – velmi mladé ženy a ženy po menopauze s nižší hladinou hormonu mají proto výtok slabší. Silně jej ovlivňují také stres a napětí.

Pokud vás kvasinková infekce potká poprvé, zajděte každopádně k lékaři, protože jen on může posoudit, zda výtok souvisí pouze s aktuálním stavem zdravého těla, s kvasinkami, nebo jiným onemocněním. Jste-li ale odsouzena k opakovaným návratům kandidózy, rychle se naučíte rozeznávat faktory, které vedou k jejich rozvoji.

Co může způsobit kvasinkovou infekci

  • Antibiotika. Pokud máte nemoc, na kterou vám lékař předepsal antibiotika, může se stát, že šmahem zlikvidují i některé mikroorganismy, udržující zdravé prostředí uvnitř pochvy. Máte-li zkušenost, že vám antibiotika způsobují problémy, můžete buď požádat lékaře zároveň o předpis léků na mykózu, nebo zajít rovnou ke gynekologovi.
  • Cukrovka. Nárůstu kvasinek pomáhá cukr a diabetici mívají často stopy cukru v moči. Jste-li diabetička, hlídejte hladinu cukru, aby kvasinky neměly „co jíst“.
  • Těhotenství. Během těhotenství se zvyšuje hladina estrogenu a pravděpodobnost útoku kvasinek se zvyšuje až do porodu.
  • Menstruace. Měsíční hormonální změny působí změny poševního prostředí.
  • Oblečení. Těsné kalhoty, mokré plavky nebo silonové oblečení mohou vytvořit teplo a vlhko, v němž se kvasinkám obzvlášť dobře daří. Místo punčocháčů noste punčochy, abyste se méně potila. Suchá místa jsou méně náchylná k infekcím.
  • Sladkosti. Je potvrzeno, že ženy mohou mít opakované epizody vaginálních mykóz po nadměrné konzumaci sladkostí.
  • Stres. Ovlivňuje imunitní systém organismu, a tudíž jeho obranu pro ti nadměrnému růstu kvasinek.

Léčba kvasinkové infekce

Kvasinková infekce, vaginální kandidóza, se léčí různě. Existuje škála přípravků, které mají lékaři k dispozici, ať už jsou to krémy, vaginální čípky, globule, nebo tablety. Účinná obvykle bývají také ústně podávaná antimykotika, na něž tělo reaguje rychle. V každém případě se vyvarujte zvýšené hygieny a jakýchkoli výplachů či domácích receptů. Ty všechny (kromě čajovníkového oleje „Tea Tree Oil“ nebo živého jogurtu) totiž nadělají podstatně víc škody než užitku.

Co zkusit?

  1. Tea Tree Oil. V silném zředění (!) je potírání intimních míst jednou týdně dobrou prevencí.
  2. Živý bílý jogurt. Při akutním problému je skutečně vynikající. Stačí jím namazat postižená místa a určitě svědění až do návštěvy lékaře nebo použití léku vydržíte.

Související

Váš názor