Domů Společnost Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven

od jezzina

Německý skladatel Ludwig van Beethoven, dovršitel vídeňského klasicismu, jeden z nejvýznamnějších hudebníků, se narodil 16. nebo 17. 12. 1770 v Bonnu, od 1792 žil ve Vídni, kde 26. 3. 1827 zemřel.

Těžištěm Beethovenovy tvorby je hudba instrumentální. Na prvním místě stojí devět symfonií, dále instrumentální koncerty, klavírní, komorní a vokální a další hudební tvorba. Beethovenovo mohutné dílo je vývojově nepomíjející a nepominutelné.

Neradostné dětství

Geniální německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven se narodil 16. nebo 17. prosince 1770 v Bonnu. V mládí udivoval svojí hrou na klavír a na varhany.

Hudební základy získal v rodině – jeho dědeček byl kapelník, otec dvorní tenorista. Rodinné poměry však byly u Beethovenů neuspořádané. Otec propadl alkoholu a hudebního nadání syna zneužíval jako zdroje příjmů rodiny. Kromě hudební vědy se mladému Beethovenovi nějakého systematického vzdělání nedostalo. Doplnil si je vlastním úsilím, když se za podpory mecenášů dostal do vyšších společenských vrstev.

Život ve Vídni

Od roku 1792 Ludwig van Beethoven žil a dále se hudebně vzdělával ve Vídni. Jeho učiteli byli mimo jiné Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Salieri či Joseph Haydn. Díky finanční podpoře mecenášů z aristokratických vrstev nemusel vykonávat žádnou službu a mohl žít jako svobodný umělec.

Od svého dvacátého šestého roku Beethoven ztrácel postupně sluch, kolem roku 1819 zcela ohluchl. Jako téměř hluchý, a později úplně hluchý,  zkomponoval nezapomenutelná díla:

  • devět symfonií,
  • šestnáct smyčcových kvartetů
  • a třicet dva klavírních sonát.

Z jeho devíti symfonií jsou nejznámější: 3. Es dur (Eroica), 5. c moll (Osudová) a 9. d moll se závěrečným sborem na Schillerovu Ódu na radost, a dále Missa solemnis a poslední smyčcové kvartety. Zkomponoval jedinou operu Fidélio. Těžištěm jeho tvorby je hudba instrumentální

Jeho dílo dovršuje i překonává hudební klasicismus. V první tvůrčí periodě navázal zvláště na J. Haydna a W. A. Mozarta, v dalším vývoji dospěl k novátorské stylové syntéze, jíž naznačil i základní směr instrumentální hudby 19. století.

Beethoven a české země

Slavný hudební skladatel několikrát navštívil české země (mimo jiné Hradec nad Moravicí). Mnohokrát pobýval v Teplicích, kde se léčil. V Teplicích se také v roce 1812 odehrálo jeho proslulé setkání se spisovatelem a básníkem J.W. Goethem.

Beethoven je považován za hudebního titána nepřekonané velikosti. Sám byl menší postavy, hustých vlasů, zachmuřeného vzhledu až zatrpklý popudlivý a přece jeden z nejvýznamnějších světových hudebníků.

Zemřel 26. března 1827 ve Vídni.

Foto: freeimages.com

Související

Váš názor