Melasa

od jezzina

Melasa je zbytkový produkt, který vzniká při výrobě cukru, a to jak řepného, tak třtinového. Melasa v současné době postoupila na žebříčku zájmu v oblasti zdravé výživy. Přes vysoký obsah cukrů je ceněna pro své nutriční hodnoty a některé léčebné účinky. Melasu si lze koupit v lékárnách a v některých prodejnách tak zvané zdravé výživy. Melasu můžeme pouze užívat jako doplněk stravy, ale rovněž můžeme melasu přidávat do jídel a pečiva.

Melasa: „Zázračný“ odpadní produkt

Melasa je tmavohnědá medu podobná hmota, která vzniká jako již nevyužitelný produkt při výrobě cukru. což ale neznamená, že by pro melasu nebylo další využití v jiném než cukrovarnickém oboru. Melasa obsahuje až 50 procent cukru, což ji přímo předurčuje k lihovarnickým účelům – jednak ny výrobu lihu, ale také při výrobě likérů. Třebaže je sladká, je to zásadní surovina pro výrobu kyseliny citronové. Z melasy se také vyrábějí kvasnice. V nepotravinářských odvětvích chemie se melasy vyrábějí některá hnojiva, případně je melasa využívána jako příměs do krmiv pro hospodářská zvířata.

Látky obsažené v melase

Melasa je na chuď sladká, protože její základ tvoří sacharóza a glukóza. V současné době se prodává i jako potravinový doplněk. Zájem nutričních specialistů a veřejnosti je dán zdraví prospívajícími látkami, které melasa obsahuje. Stopové prvky a minerály jsou v melase zastoupeny ve značném a vyváženém množství, navíc v podobě, která je pro lidským organismem velmi snadno využitelná. Melasa obsahuje zejména vápník a hořčík. Z dalších důležitých prvků to je železo, měď, fosfor, zinek, draslík, sodík. Z vitaminů jsou v melase zastoupení především vitaminy z řady B. Melasa dále obsahuje kyselinu linoleovou a linolovou.

Léčebné a podpůrné účinky melasy

  • Pro vysoký obsah vápníku a cukrů bývá melasa doporučována starším lidem, kteří se zotavují z nějaké zlomeniny, způsobené především osteoporózou a trpícím nechutenstvím a špatným vyprazdňováním.
  • Proto je melasa vhodná i pro těhotné ženy, které také trpívají zácpou (je neškodná, mohou ji i kojící matky, a v malém množství  také kojenci od půl roku).
  • Rovněž pro lidi trpící chudokrevností a nedostatečnou krvetvorbou je melasa dobrým zdrojem železa a jiných podpůrných látek.
  • Melasa příznivě působí na nervy, tedy je vhodná pro lidi s různými typy neuróz. Proto by se měla melasa používat v době prožívaného stresu, většího nervového vypětí, při syndromu chronické únavy či při stavech vyčerpání a slabosti (po nemoci a podobně).
  • Stabilizuje krevní tlak a má dobré účinky na oběhový systém (cévy, srdce).
  • Sportovci melasu znají jako „ionťák“ – rychle obnovuje sílu svalů, zabraňuje křečím ve svalech.
  • Pro tyto účinky se melasa doporučuje i lidem, které trápí nekontrolovatelný tik očního víčka nebo v tváři.
  • Nezanedbatelný účinek má melasa i léčbě artrózy, tiší bolesti a napomáhá obnově kloubních výstelek.
  • Uvádí se, že melasa má příznivý účinek na pročištění lymfatického systému a na činnost žláz s vnitřní sekrecí (například štítná žláza).
  • Melasa prospívá také alergikům.
  • Zevně se melasa používá jako výživná a ozdravující pleťová maska, při léčbě zánětů nebo na kůži poškozenou sluncem nebo ozařováním při onkologické léčbě.

Melasu užíváme buď na lžičce nebo z ní připravujeme nápoj. Přidává se ale i do pečiva (například při pečení perníků).

Související

Váš názor