Domů Ostatní Mikrovlnka: Jak v ní připravit opravdu chutné recepty?

Mikrovlnka: Jak v ní připravit opravdu chutné recepty?

od admin

V dnešní době patří v mnoha domácnostech mikrovlnka za naprostou samozřejmost. Škála činností, které zvládne, je totiž skutečně univerzální. Rozmrazíte s ní pokrm, můžete ho uvařit, udusit, upéct…Vlastně vznikla náhodou, když si jistý americký vědec Percy Spencer zkoušel roku 1946 účinky radarů a došel k názoru, že mikrovlnná energie vykazuje i tepelné účinky.

Úspěch díky roztavené čokoládě

Poznal to prý ve chvíli, když se mu v kapse roztekla čokoláda. Zkoušel pak třeba ohřát kukuřici – zrodil se popcorn. I Češi mají svůj podíl na tom, že mikrovlnná trouba spatřila světlo světa. Jistý český vědec Augustin Žáček se zabýval oscilací magnetronu, což je princip využívaný právě v mikrovlnných troubách. První Spencerova trouba, to byl pořádný gigant. Měřila 165 cm, vážila 340 kg a museli byste za ni zaplatit asi 100 000 Kč. Takový obr ale není nijak praktický, proto bylo nezbytné vytvořit menší a lehčí variantu. A tak se někdy kolem roku 1975 začaly první mikrovlnky prosazovat nejprve v Americe a se zhruba pětiletým zpožděním i v Evropě.

Na vajíčka pozor

V současných mikrovlnkách pracují vlny o rozsahu cca 2450 MHz. Zůstanou uvnitř trouby, nepronikají ven a tím pádem ani neškodí. Jídlo ohřívají vlastně tím způsobem, že zrychlují pohyb molekul. Ačkoli se odrážejí od kovu, porcelánem, keramikou, sklem, mnohdy i plasty procházejí. Díky tomu se dá takové nádobí v mikrovlnce používat. Pozor ale na uzavřené věci jak například vajíčko! To může v mikrovlnce explodovat. Nicméně i tak si můžete připravit v mikrovlnce vajíčko natvrdo nebo naměkko. Můžete využít speciální kalíšky, a to i na míchaná vejce. Zároveň je nezbytné, aby nádoby do mikrovlnky měly odvětrávání. Jestliže jím nejsou vybaveny, musíte je nechat během ohřevu otevřené. Jakou dobrotu si v mikrovlnce vyzkoušet?

Mikrovlnka

Výborná rýže s brokolicí

Propláchněte rýži, cca polovinu hrnku. Přidejte hrnek vody, osolte, opepřete a přidejte nadrobno nasekaný česnek. Promíchejte, dejte do mísy a překryjte vidličkou propíchanou potravinářskou fólií – aby vám mohla snadno utíkat pára. Nechte v mikrovlnce cca 7-8 minut na nejvyšší výkon. Posekejte na růžičky brokolici, nastrouhejte si cca 100 g sýra. K rýži přimíchejte růžičky brokolice a opět vložte do mikrovlnky na cca 8 minut. Nakonec zasypte strouhaným, sýrem a nechte v mikrovlnce zapéct.

Skvělé zapečené brambory na každý den

Vděčným a oblíbeným jídlem jsou zapečené brambory. Budete potřebovat 3-4 větší brambory, cibuli, papriky, rajče, 100 g šunky či salámu, 2 vejce, lžíci olivového oleje, pepř a sůl, celý kmín, asi 50 ml vody. Brambory oškrábejte a pokrájejte na plátky, které nakladete do nádoby na vaření v mikrovlnce. Pak nasekejte nadrobno cibuli, zasypte s ní brambory, osolte, opepřete, přidejte kmín, přilijte vody. Vložte do mikrovlnky a nechte péct asi 3 minuty. Potom přidejte k bramborám nadrobno nakrájenou papriku a pečte další tři minuty. Nakonec do směsí vmíchejte kostičky šunky či salámu a pokrájené rajče. Zalijte rozšlehaným vejcem, osolte a opepřete. Pečte poslední tři minuty.

Dort pro nečekanou návštěvu

Že si nemůžete v mikrovlnce upéct dort? Ale jděte, můžete! V misce si promíchejte těsto složené ze 4 lžic cukru moučka, 2 lžic kakaa, 3 lžic oleje a 3 lžic mléka, jednoho vejce, poloviny lžičky prášku do pečiva. Pořádně smíchejte. A těsto vlijte do umělohmotné misky na pečení do mikrovlnky. Vložte do trouby a pečte asi 4 minuty při středním výkonu. Stačí potom vyndat, vyklopit na talíř a zasypat moučkovým cukrem. Skvělou variantou moučníku je přidat do těsta strouhané ořechy. Příprava je doslova blesková. Volali vám známí, že se u vás za půl hodiny zastaví? Tak tuhle rychlovku jim ke kafi stihnete připravit.

0 komentář

Související

Váš názor