Domů Nemoci Mozková mrtvice: příznaky, následky

Mozková mrtvice: příznaky, následky

od jezzina

Mozková mrtvice má každoročně na svědomí mnoho lidských životů. Některé dlouhodobé studie odborníků prokázaly, že přibližně polovině případů mozkové mrtvice lze zabránit, jestliže člověk včas vyloučí vše, co tomuto onemocnění „nahrává“. Jde především o dlouhodobě zvýšený krevní tlak, různé srdeční poruchy, zvláště poruchy srdečního rytmu způsobené často arteriosklerózou, dále kouření, cukrovku, zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi či nadváhu.

Co přivodí mozkovou mrtvici

Cévní mozková příhoda – lidově mozková mrtvice – je onemocnění postihující nejen osoby zralého věku, ale bohužel i lidi mladší. Mozek potřebuje kyslík a živiny, které k němu proudí tepnami. Zásobení kyslíkem se může snížit při selhávání srdce a oběhu, výměna mezi krví a mozkovou tkání se může zhoršit při arteriosklerotických změnách stěn cév nebo může být tepna uzavřena vmetkem – sraženinou, která byla přinesena ze vzdálenějších oblastí. Závažný stav nastane při prasknutí cévy a krvácení do mozkové tkáně.

Příznaky mozkové mrtvice

Cévní mozková příhoda, mozková mrtvice, se nemusí odehrát vždy jako náhlé drama s bezprostředním ochrnutím, poruchou řeči a vnímání. Často příhoda způsobí méně nápadné postižení jemných pohybů ruky nebo nohy, zadrhávání řeči a narušení rovnováhy. Takové příznaky mozkové mrtvice se často brzy upraví samy a varování, které by zavedlo nemocného k lékaři, není dost důrazné. To se stává u osob s kolísavým vyšším krevním tlakem.

Cévní postižení v oblasti jemné mozkové polokoule vede k ochrnutí protilehlé strany těla.

 • Je-li postižení v levé polokouli, objeví se ochrnutí na pravé straně těla; je-li v pravé polokouli, je postižena levá polovina.
 • Horní končetina je pokrčena v lokti, v ohnutém zápěstí se prsty svírají do pěsti.
 • Dolní končetina je vytočena zevně a přepadávající špička nohy brání plynulé chůzi.

Poruchy řeči a porozumění

Převládá názor, že postižení pravé poloviny těla je spojeno s těžším postižením řeči, protože v levé polokouli mozku je řídící centrum naší řeči. Mluva však může být porušena i u levostranně ochrnutých. Podle odborníků nelze odhadnout, zda jsou na tom lépe praváci nebo leváci. Vše je individuální.

 • Postižení řeči je zvláštní problém. V plynulé češtině napovídáme za minutu asi 150 – 200 slov. Po cévní mozkové příhodě bývá porušena rychlost, plynulost i srozumitelnost.
 • Vzniká často stav, kdy nemocný mluvenému slovu nerozumí.
 • S postupnou návratnou péčí, aby „končetiny opět poslouchaly“, se obvykle zlepšuje i řeč a dorozumívání. Proces je to dlouhý a složitý.

Prevence onemocnění

Každému onemocnění je nutno předcházet.

 1. Sem patří všechna opatření zabezpečující pružný stav našich cév a správný krevní oběh.
 2. Vyhýbáme se všem rizikům, která mohou postihnout cévy a srdce.
 3. Věnujeme se pohybu, dbáme na správnou výživu. Tím si ochráníme důležité nervové buňky jak v mladším, tak i v starším věku.
 4. Včas se zbavujeme nadbytečných kil.
 5. V případě problémů s vysokým krevním tlakem chodíme na pravidelné kontroly.

Související

1 komentář

Milena Jurečková 10.6.2013 - 18.45

Vážení, jsem 8 let po mozk. mrtvici, mám 67 let, hlava mě málokdy bolela a v noci ve spánku jsem měla mozkovou mrtvici (2005). Trošku špatně chodím, pravá noha je méně postižená, nosím berli. Až v loni dr. v lázních zjistila, že mám porušenou motoriku, proto špatně chodím, mám menší závratě při chůzi, ráda bych ještě jezdila na kole, zatím nemohu. Jsem čerstvě po operaci šedého zákalu obou očí, nic mě nebolí, cítím se dobře, jen mi prosím poraďte, jak si vyléčit tu rovnováhu? Obv. dr. řekla, že už to lepší nikdy nebude?!
Moc a moc Vám děkuji za pomoc, M. Jurečková, N. Jičín

Reply

Váš názor