Domů Recepty Nádivka ke kuřeti

Nádivka ke kuřeti

od jezzina

Nádivky se původně používaly jako výplň duté části drůbeže či lovného ptactva. V současné době se nádivky pečou častěji samostatně a podávají k drůbeži zvlášť jako příloha. V některých rodinách jsou nádivky tak oblíbené, že k nim ani žádné maso nemusí být a všichni si pochutnají. Nádivky jsou dobré teplé, vlahé i studené. Nabízíme několik receptů a tipů na výtečné nádivky ke kuřeti, a nebo jen tak: klasickou nádivku z rohlíků, ořechovou nádivku ke kuřeti a tip na vařenou nádivku ke kuřeti na slovenský způsob.

Tradiční význam nádivky

V klasických receptech se drůbež nadívá – tedy plní nádivkami – z několika důvodů:

  • nádivka zachytává vypečenou šťávu a tuk z masa,
  • a naopak – chuť nádivky přechází do masa.
  • Dalším důvodem je, že drůbež naplněná nádivkou nevysychá,
  • nepropadá se jí břišní prázdná část
  • a maso se rovnomerně propeče.
  • Nezanedbatelným důvodem nádivky bylo i „nastavení“ masa – musíme se uvědomit, že jateční váha kuřat byla dřív menší, pekla se kuřata, která vážila i méně než půl kilogramu. Aby kuře každý „oblízl“, ale také se najedl, dostal na talíř i část nádivky z vnitřku kuřete (či jiné drůbeže).

Proč pečeme nádivku zvlášť?

Jak došlo k tomu, že se nádivka začala péct samostatně, se lze docela snadno domýšlet. Když hospodyně naplnila kuře (kuřata) a nespotřebovala nádivku všechnu, buď ji rozložila kolem pečínky, a nebo ji prostě dala do pekáčku a upekla v troubě vedle kuřete. Protože nádivky jsou chutné, není divu, že strávníci nejspíš loudili o přídavek – třeba i bez masa.

V současné době není o kuřata nouze. A také velmi často pečeme kuře již naporcované. Nádivku nechceme měkkou a bledou, jaká je z vnitřku kuřete, ale pěkně propečenou, s vykřupanými okraji. Nádivky už několik generací hospodyněk peče zvlášť – prostě jako přílohu ke kuřeti, případně jako samostatný pokrm.

Nádivka ke kuřeti: Recepty

Klasický nádivka

  • 6 asi tři dny starých rohlíků nebo housek, 4 – 6 vajec, mléko, vývar nebo voda, ¼  kávové lžičky soli, na dvě špičky nože muškátového květu (nebo asi desetkrát strouhneme z muškátového oříšku) a tři rozetřené, prolisované nebo nastrouhané stroužky česneku, hrst sekané zelené petržele nebo jiných bylinek.
    Příprava: Rohlíky nakrájíme, zakapeme mlékem a necháme chvíli odstát, aby rohlíky provlhly. Přidáme koření a žloutky, dobře promícháme. Z bílků ušleháme sníh a lehce jej vmícháme do rohlíků. Pekáček vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Směs do něj přelijeme a upečeme v troubě při střední teplotě, aby se nádivka dobře propekla.

Ořechová nádivka ke kuřeti

  • Na lžíci másla zpěníme jednu velkou cibuli a asi 100 g prorostlé slaniny. Do vychladlé cibulky vmícháme hrnek vyloupaných a na velmi hrubo posekaných ořechů, 5 syrových vajec, 4 tvrdší housky pokrájené na kostičky a vlhčené mlékem nebo vývarem, tři stroužky česneku prolisovaného nebo nasekaného na malé kostičky, čtvrt lžičky soli, trochu muškátového květu a když máme, tak také nasekanou kudrnatou petrželku z asi pěti snítek. Nádivku zamícháme. Pekáček vymažeme tukem, vysypeme strouhankou. Směs do něj přelijeme a nádivku upečeme ve středně teplé troubě.
    Varianty: Do nádivky přimícháme ještě podušené houby nebo žampiony. Namísto slaniny lze dát uzené maso.

Nádivka na slovenský způsob

  • Hmotu na nádivku nemusíme jen péct. Když nemáme k dispozici troubu nebo remosku (pečenku), můžeme připravit nádivku ke kuřeti podle slovenského vzoru – vařenou. Slovenská plnka se připravuje ze starších rohlíků, vajec, drůbežích jater (pečeň), koření se solí, květem, někdy také pepřem a majoránkou s notným přídavkem čerstvé zelené petrželky. Někde se k rohlíkům přidává trochu krupice.
    Vaří se v ubrousku, v sáčku nebo můžeme nádivkou naplnit tlačenkové střevo (z umělé hmoty). Zavazujeme jen volně, protože nádivka varem nabude – tak aby měla dostatek prostoru.
    Uvařenou nádivku nakrájíme na plátky jako knedlíky a podáváme ke kuřecímu masu jako přílohu.

Náš tip: Nádivku můžeme upéct ve formě na srnčí hřbet, chlebíček nebo i bábovku.

Foto: (jez)

Související

Váš názor