Domů Nemoci Narkolepsie

Narkolepsie

od jezzina

Narkolepsie je porucha bdění. Chorobná spavost projevující se záchvaty krátkého spánku v průběhu dne. Nadměrná spavost či ospalost nemusí znamenat špatný návyk, nýbrž geneticky danou poruchu. Zdřímnutí během dne je někdy i příznakem choroby.

Narkolepsie: je to nemoc jako každá jiná

Čas od času se jistě každému z nás stane, že si přes den zdřímne. Takováto forma odpočinku je zcela v mezích normálu. Pokud ale usínání přes den překročí jistou mez a není důsledkem nočního bdění, pak je třeba věnovat mu pozornost. Mohlo by se jednat o spánkovou poruch nazývanou narkolepsie. Ta postihuje asi 0,5 promile populace, není to tedy nemoc zanedbatelná. Přináší nemocnému řadu problémů, protože proti své vůli několikrát během dne usne, a to i při fyzické činnosti.

Usíní za dne

Známé nepřekonatelné epizody spánku či ospalosti, trvající několik minut a opakující se několikrát za den, souvisejí podle nejnovějších poznatků s genetickými změnami. Jednou z nejrozšířenějších poruch je tak zvanou narkolepsie, při níž se dostavuje náhlá ochablost svalstva, z rukou vypadávají předměty, člověk má krátké živé sny, nepříjemné pocity a podobně. Výzkumy potvrdily, že jde o biochemické odchylky centrální nervové soustavy dané genetickým kódem.

Jde o onemocnění, které je charakterizováno náhlými záchvaty spánku krátkého trvání, často uprostřed soustředěné činnosti. Obvykle se spojuje se třemi příznaky:

  1. epizodní kataplexií (svalovou ochablostí při vzrušení),
  2. spánkovou paralýzou (krátkou ztrátou svalové kontroly)
  3. a hypnotickými halucinacemi (intenzivními a nepříjemnými sny).

Spánková porucha, při níž se spí

Zvýšená denní spavost představuje totiž jednou z poruch spánku. Tato porucha může být způsobena buď nějakou chorobou, nebo užíváním některých léků.

  • V prvním případě může jít o projevy takových nemocí jako snížená funkce štítné žlázy, některé srdeční, anémie, či plicní choroby, chronické selhávání ledvin, eventuálně nízký krevní tlak.
  • V případě druhém jde třeba o užívání léků na uklidnění, spaní či proti proti epilepsii apod.
  • Specifickou formou zvýšené denní spavosti je narkolepsie.

Příznaky narkopelsie

Narkolepsie se projevuje záchvaty spánku, které nemocného přepadají zcela nečekaně a bez ohledu na situaci, v níž se nachází. Takovýto záchvat narkoleptického spánku trvá různě dlouho, od několika vteřin do půl hodiny, a spáči přináší osvěžení. Někdo takto usíná jednou za den, může se však stát, že k tomu dojde i dvacetkrát denně. Je zajímavé, že tito spavci neupadnou v okamžiku usnutí na zem, ale „sesunou“ se na židli nebo prý dokonce spí vestoje.

Přesto, že narkolepsie sama o sobě nepředstavuje pro pacienta vážné ohrožení života, svým způsobem ho omezuje. Nelze třeba řídit motorová vozidla či provozovat některé sporty a další činnosti, které vyžadují trvalou pozornost.

Léčba

Léčba se omezuje pouze na zmírnění příznaků. Toho je možno dosáhnout někdy pomocí léků, někdy prý stačí pouze změna životosprávy a občasné zdřímnutí během dne, které omezí nebo zcela potlačí usínání nechtěné.

Související

Váš názor