Domů Ostatní Nová metoda nahrazení chybějících zubů

Nová metoda nahrazení chybějících zubů

od admin

Vědci vyvinuli novou metodu nahrazení chybějících zubů bioinženýrským materiálem, vytvořeného z dásňových buněk dané osoby. Současné metody implantátů na bázi celých zubních náhrad nedokáží reprodukovat přirozený kořenový systém.

V důsledku rozkousávání jídla a dalších pohybů čelistí, může dojít k poškození čelistní kosti kolem zubního implantátu. Přečtěte si to nejzajímavější z výzkumu vedeného profesorem Paulem Sharpem z King’s College London. Odborník na kraniofaciální vývoj a biologii kmenových buněk, který výzkum publikoval v časopise Journal of Dental Research.

Výzkum, jehož cílem byla výroba bioinženýrských zubů – bio zubu – byl do značné míry zaměřen na generaci dětských zubů (zubních primordií). Ty napodobují zárodky v embryu, které mohou být transplantovány jako malé buněčné „pilulky“ do čelisti dospělého. Postupně se vyvinou do plně funkčních zubů.

Je pozoruhodné, že i přes velmi různá prostředí, se embryonální primordia mohou vyvíjet normálně v dospělých ústech. Tudíž pokud by se podařilo identifikovat vhodné buňky, které lze kombinovány tak, aby vyprodukovaly dětský zub, by bio zub mohl být běžnou klinickou realitou. Následné studie se do značné míry zaměřují na použití embryonálních buněk, a i když je zřejmé, že embryonální zub primordií buňky mohou snadno tvořit dětské zuby následující disociaci do jednotlivých buněčných populací a následnou rekombinací. Tyto zdroje buněk jsou bohužel nepraktické pro použití v běžné terapii.

Profesor Sharp říká: „Zapotřebí je identifikace dospělých zdrojů lidských epiteliálních a mezenchymálních kmenových buněk, které lze získat v dostatečném množství, aby se bio zub mohl začít používat jako alternativa k zubním implantátům.“

V této nové práci, výzkumníci odňali část dospělé lidské dásně od pacientů v zubním ústavu v King’s College London. V laboratoři si nechali dorůst větší množství, které pak zkombinovali s buňkami myší, aby zformovali zub. Díky transplantaci této kombinace buněk do myši, vědci dokázali vyvinout hybridní lidsko-myší zub obsahující dentinu a skloviny, stejně tak životaschopné kořeny.

Profesor Sharpe uzavřel výzkum: „Epitelové buňky odvozené z dospělých lidských dásní jsou schopny reagovat na vyvolávající signály z embryonálních zubů a vhodným způsobem přispět k tvorbě kořenů, korunky a růstu příslušných rozlišných buněčných typů.“

„Tyto snadno přístupné epitelové buňky jsou zdrojem, kterému by se měla věnovat pozornost v oboru zubních protéz. Dalším důležitým úkolem je identifikovat způsob, jak dospělé lidské mezenchymální buňky vyvolávají růst zubu. V tuto chvíli to dokážeme pouze embryonální mezenchymální buňkami.“

Pokud budete hledat spolehlivou chirurgii, kde Vám udělají zubní implantát v Praze, zkuste navštívit Asklepion.

Související

Váš názor