Domů Pokojové květiny Orchideje: Pěstování doma a druhy

Orchideje: Pěstování doma a druhy

od jezzina

I náš byt mohou zdobit nádherné květy orchidejí. Rostlinám je třeba poskytnout dostatek rozptýleného světla. Před přímými slunečními paprsky je nutno chránit je například záclonou nebo papírovým stínítkem. V zimě se květináče s orchidejemi staví přímo na jižně nebo jihovýchodně orientované okno.

Pro pěstování orchidejí v bytě si musíme hlavně uvědomit, že nerostou v běžné zemině jako většina pokojových rostlin. Starat se o orchideje v bytě je poměrně náročné.

Pěstování orchidejí není snadné

  • Se zálivkou musíme být velmi opatrní. Ideální je použít dešťovou vodu, a to vždy až poté, kdy vzdušný substrát téměř vyschne.
  • Vhodné je i občasné rosení pomocí postřikovače.
  • Pokud jeví orchideje známky dehydratace, můžeme je bez obav na několik hodin ponořit do nádoby s vodou pokojové teploty. V chladnu však je tžeba zálivku výrazně omezit.
  • Orchideje jsou snadno napadnutelné různými škůdci.
  • Po třebují vzdušný a kyprý substrát.
    K namíchání vhodné směsi se dříve používaly kořeny osladiče a osmundy, ale protože jsou značně nedostupné, nahrazujeme je drcenou borovou kůrou. Dále přidáme polozetlelý bukový list, drobné kousky polystyrenu a dřevěné uhlí.
  • Zemní druhy orchidejí se většinou pěstují v kera mických květináčích, epifytickým se bude lépe dařit v závěsných košíčcích nebo ve speciálních kera mických květináčích s otvory i v bocích.
  • Velmi působivě budou vypadat i naaranžované na zajímavých kusech kůry nebo dřeva. V tomto případě musíme rostlinu zalévat velmi opatrně.
  • Můžeme celý závěs také namočit do nádoby s vodou a posléze nechat důkladně odkapat. Pro jistotu jej ještě podložíme, aby nám odkapávající voda neponičila nábytek.

Možné druhy „bytových“ orchidejí

Za tak zvaně začátečnický druh je považován druh orchideje Coelogyne cristata, který má velké bílé, zlatožlutě zdobené květy. V zimě potřebuje teplotu do čtrnácti stupňů ve dne a do osmi v noci. Poměrně snadno se podle pěstitelů v bytě pěstuje třeba Dendrobium atroviolaceum, kterému se dobře daří ve vitrínkách a okenních skleníčcích, protože zde má zajištěnou celoročně vyšší teplotu. V teplých moderních bytech se uplatní také mnoho dendrobií, třeba Dendrobium bigibbum. Pro celoroční pěstování jsou nejvhodnější velkokvěté hybridy rodu Phalaenopsis. Pokud rostlinám můžeme zajistit zimní teplotu kolem 15° Celsia, můžeme si pořídit i křížence střevíčníků nebo nejrůznější kultivary asijského druhu Dendrobium Phalaennopsis.

Můžete se stát pěstiteli orchidejí?

Zkušení praktici radí: jesliže zamýšlíte pěstovat orchideje, zkuste následující kroky:

  1. Pořiďte si domů sansivieru čili tchynin jazyk a dva tři roky se o něj starejte.
  2. Když vám neporoste, nepřemýšlejte o orchidejích.
  3. Jestliže vám bude prospívat, zakupte si nějakou knížku o orchidejích.
  4. Začněte takovými druhy orchidejí, které se hodí pro vaše prostředí.

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor