Ovocná dieta

od jezzina

Ovocná dieta zažila největší boom na počátku 21. století. Tehdy se jí říkalo „dieta modelek“. V krátké době rychlý efekt. Ovocná dieta sice zabere, ale jenom na chvíli. Odborníci radí: Jestliže se rozhodnete k jednostranné dietě, neměla by trvat dlouho.

Ovocná dieta: Stále má své příznivce

Ovocnou dietu asi jako první na světě drželi Adam a Eva v ráji. Jenže to byla spíše „z nouze ctnost“. A jakmile začali v potu tváře chléb svůj dobývati, štíhlá těla známá z obrazů se jim zřejmě zakulatila.

Nicméně, že po samotném ovoci nikdo neztloustne, ba dokonce po něm člověk s nadváhou zhubne, to je známý fakt. Na něm jsou založeny nejrůznější redukční programy. Například ten, se kterým před údajně časem přišla dietoložka France Aubry a který dovoloval pojídat pouze ananas, kiwi, hrozny a banány – ovšem v malém množství a přesném pořadí.

Kdo tyto tyto diety doporučuje? Spíše jen lidé, kterým ovocná dieta pomohla na čas nějaké to kilo shodit. Lékaři a odborníci na výživu z nich nijak nadšeni nejsou. I když je ovoce bez diskusí zdraví prospěšné, lidské tělo potřebuje pestrou stravu. Proto by se taková jednostranná odlehčovací kúra měla držet nanejvýš jeden týden.

Ovoce, ovoce, ovoce

Princip ovocných diet spočívá v tom, že člověk nejí nic jiného než ovoce.

  1. Některá pravidla určují množství, čas a druh,
  2. jiné diety předepisují pouze jeden druh ovoce v neomezeném množství,
  3. další kombinaci obou způsobů.

Samozřejmě jejich podstata spočívá především ve snížení energetického příjmu (množství spotřebovaných kalorií). Ovšem některému ovoci jsou přisuzovány i zvýšené účinky při spalování tuků, což by mělo být hubnutí nápomocno. Ke snížení energetického příjmu dojde i proto, že je po pár dnech člověk ovoce tak přejeden, že už na ně ani nemá chuť.

  • Některým jedincům může ovocná dieta za týden odpomoci od dvou až pěti kilogramů.

Kdy a proč to zkusit?

  • Ovocná dieta je vhodná v horkém létě, když přirozeně klesá chuť k jídlu. V tu dobu je také ovoce na trhu nejlevnější a druhově nejrozmanitější.
  • Rovněž je doporučována na vystřídání, když jiný dietní režim přestal zabírat.
  • Tělo se pročistí: dostane skutečnou vitaminovou „nálož“, dostatek vody a vlákniny, takže se zrychlí látková výměna ve střevech.
  • Dostatečná zásoba ovoce může nastartovat návyk jeho pravidelného pojídání i u ostatních členů domácnosti.

Jaké léčky ovocná dieta klade?

I když některé předpisy povolují sníst jakékoliv množství ovoce, provází tuto dietu doslova vlčí hlad. Ještě ho zvyšuje kyselé ovoce.

  • Velký přísun ovoce může u  někoho způsobit zdravotní potíže: překyselení žaludku, pálení žáhy, trávicí potíže.
  • Aromatické či exotické plody (jahody, kiwi, citrusy) někdy vyvolají alergii s různými projevy: kopřivka, otoky rtů, zarudnutí kůže.
  • Dalším projevem je zvýšená únava, a to zejména v závěru dietní etapy. Tělo nedostává potřebné bílkoviny a tuky, sahá do vlastních bílkovinových zásob. Snížení hmotnosti je především na úkor svaloviny a vody v těle.
  • Z toho vyplývá ještě jiný nedostatek – shozená kila člověk rychle nabude, jakmile začne jíst podle svého zvyku.

Co možná nevíte:

  • Jednoduché cukry obsažené v ovoci se sice rychleji dostávají do krve, pocit sytosti se tedy dostaví rychleji, ale mnohem dříve také zmizí. Ovocnou dietu byste neměli držet vícekrát než jednou do měsíce.
  • Jakmile ráno vstanete, vypijte sklenici vody ochucenou citronem, čímž se nastartuje metabolismus organismu.
  • Mezi ovocné diety se také řadí jednodenní půst, při kterém celý den popíjíte pouze ovocné šťávy. Takováto hladovka se doporučuje držet jednou za čtrnáct dní.
  • Možnou příčinou alergií na kiwi, stejnou jako například u zahradních jahod, je velmi vysoký obsah organických kyselin.
    Alergie jsou však mnohdy reakcí na cizorodé látky, mezi něž patří například postřiky při pěstování, hnojiva v půdě, postřiky použité při skladování nebo dokonce zplodiny vznikající přímo v dužnině při špatném zacházení s ovocem (v otlaku dochází k místnímu hnití tkáně a tvorbě škodlivých produktů rozkladu).

Příklad ovocné diety

  1. den

Snídaně: 250 g ananasu,

Svačina: 250 g ananasu,

Oběd: 1 banán,

Svačina: 250 g ananasu,

Večeře: 1 banán

  1. den

Snídaně: 3 kiwi,

Svačina: 100 g hroznů,

Oběd: 4 kiwi,

Svačina: 100 g hroznů,

Večeře: 3 kiwi

  1. den

Snídaně: 200 g hroznů,

Svačina: 200 g ananasu,

Oběd: 4 kiwi,

Svačina: 100 g ananasu,

Večeře: 100 g hroznového vína, 2 kiwi

Komu se ovocná dieta zdá příliš přísná, můžete zvolit volnější režim. Dopřát si můžete i jiné druhy ovoce, připravit lze i ovocný salát, zakápnutý citronovou šťávou a doplněný nepřislazeným sušeným ovocem, případně čerstvými lístky máty nebo meduňky. Při této verzi jde především o odlehčení organizmu a detoxikaci.

Závěrem

Ovocná dieta přinese krátkodobý úbytek váhy, ale po jejím ukončení je třeba nadále udržovat snížený příjem kalorií. Pro člověka, který se potýká s nadváhou, to není ideální cesta. Zhubnout, to neznamená jen na nějaký čas se zbavit pár kilogramů (nota bene tvořených vodou a svaly těla).

Související

Váš názor