Domů Zahrada Pěstování chmele

Pěstování chmele

od jezzina

Při slově „chmel“ se okamžitě vytane asociace „pivo“. Jenže chmel se používá i v jiných oblastech lidského života, nejen v pivovarnictví: ve farmacií, v lidovém léčitelství nebo v kuchyních labužníků. Pěstování chmele pro potravinářský/pivovarnický průmysl je ovšem hlavním důvodem této zemědělské činnosti. V Česku má pěstování chmele předlouhou tradici. Asi tak dlouhou, jako pití piva.

Divoký chmel nepatří nikomu

Chmel otáčivý se sice nějakých tisíc let pěstuje jako kulturní, tedy šlechtěná rostlina, předcházela mu však divoká forma. S divokým chmelem se dodnes můžeme setkat i nás. Třeba na jižní Moravě. Protože divokému chmelu svědčí vlhká místa, roste v lužních lesích podél potoků a řek (třeba kolem Dyje a Moravy).

Tato divoká forma by měla postačit k lidovému léčitelství (sedativní účinek při nervové podrážděnosti, neklidu, nespavosti, migréně, stavech napětí a vyčerpání) případně její mladé výhonky sbírat pro kuchyňské účely (upravuje se jako chřest).

Chmelnice není samoobsluha bez placení

Proč je k těmto účelům lepší divoký chmel? Má stejně účinky a na talíři chuť jako chmel kulturně pěstovaný, jen s jedním rozdílem. Chmelnice není samoobsluha k volnému využití. Sbírat na ní chmel bez vědomí majitele je „polní pych“. A třebaže naše zákony už tento termín neznají, brát někomu jeho plodiny nebo poškozovat jeho hospodářské rostliny, to se nedělá.

Existuje ale ještě jiné řešení, a to vypěstovat si chmel vlastní. Jak je v posledních letech příznačné, stačí „prosívat“ český internet.

Vypěstovat si vlastní chmel

Sazenice nebo semena chmelu je možno si koupit. Je nutno ohlídat správnou dobu, protože chmel má svoje vegetační období a semena i sazenice nečekají, až si na zákazník vzpomene.

  • Například Chmelařský institut v Žatci sazenice certifikovaného chmele prodává.  S prodejem sazenic chmele začíná vždy na podzim. Potenciální zákazníci si z jejich stránek mohou ve formátu PDF stáhnout odborné a fundované instrukce, jak chmel ze sadby pěstovat. Pro sazenice je ovšem třeba do Žatce si dojet, poštou ani jinak je společnost nezasílá. Sazenice chmelu z Žatce mají jen příznivé reference, a to z řad domácích pěstitelů – samovýrobců piva. Vzrostlý chmel může pěstitel množit hřížením.
  • Sazenice chmele má ve své nabídce také známé čáslavské zahradnictví. Jsou sice víc než třikrát dražší než ty žatecké, ale lze si je nechat poslat, což ušetří náklady spojené s cestou do Žatce.

Pěstování chmele ze semen

Semena chmele (která je nutno nejdřív stratifikovat) nabízí známý český semenářský/osivářský obchod, který má i svůj e-shop. Také semenáři poskytují návod, jak s osivem naložit.

  • Na internetu lze takových semenářských obchodů nalézt víc.

Související

Váš názor