Domů ZahradaKvětiny Pěstování fuchsie

Pěstování fuchsie

od jezzina

Velmi zajímavá fuchsie (Fuchsia), jejíž méně používaný český název je čílko, bývá někdy označována za symbol léta. Je pěstována pro velké množství křehkých květů, které se podobají baletkám s útlým dříkem, bohatou sukní a štíhlýma nohama (a právě tyto „malé víly“ lákají zejména malá děvčátka ke svévolné „sklizni“ květů). Pěstování fuchsií není jednoduché a není možno ponechat je „sobě samým na pospas“. Fuchsie vyžadují stálou pozornost pěstitele. Při správné péči může fuchsie kvést dlouhá léta.

Fuchsie není původem z Evropy

Křehká rostlina, jejíž domovinou je Nový Zéland, Jižní a Střední Amerika nebo Tahiti, byla v historii ve svých domovinách pěstována i jako užitková rostlina. Některé druhy fuchsií zařazovali například staří Inkové do svého jídelníčku. Rovněž bylo popínavých druhů fuchsií využíváno jako přírodní střešní krytiny obydlí. V některých lokalitách je fuchsie gastronomicky využívána dodnes, a to prý i k lidovému léčitelství. Většina dnes v Evropě pěstovaných fuchsií jsou hybridy, vznikly záměrným křížením různých druhů fuchsií.

Květy jako tančící víly

Nápadnost květů je dána jejich tvarem: čtyři barevné kališní lístky chrání jinak zbarvenou korunu. Z ní vyčnívají tyčinky a dlouhá čnělka. Výsledný dojem – drobná tačnice. Rostlina kvete od května do začátku října. Nejkrásnější je, když má stanoviště na lehce stinném místě. V létě může stát také venku, chráněna před silným větrem a deštěm. Proto se fuchsii dobře daří na terasách, balkonech, v besídkách nebo pergolách. Ven je vynášíme hned po „zmrzlých“ (druhá dekáda května).

Speciální nároky na vlhkost

Fuchsie vyžadují vzdušnou, humózní a kyselejší půdu. Zemina, v níž je rostlina zasazena, by měla být stále vlhká. V období vegetace potřebují fuchsie hojnou zálivku a vlhčí vzduch. Když její kořenový bal přeschne, rostlina shazuje listy. Fuchsiím ovšem nesvědčí ani přemokření. Proto musí být zálivka sice stálá (pravidelná), ale úměrná, aby zem udržovala jen vlhkou. Toho lze docílit tím, že při zálivce nepoužijeme misku a necháme přebytečnou vodu spodním otvorem odtéct. (případně vyléváme vodu z misek, aby v ní fuchsie nestála). Od května přidáváme každých 10 dnů hnojivo.

V zimě však zaléváme fuchsii méně, skoro vůbec. Listopad až leden je období, kdy rostlina musí být v chladu, protože odpočívá. V únoru přísun vody poněkud zvýšíme, a když začne růst, můžeme ji o třetinu zkrátit a přistřihnout do formy. To je velmi důležité a nesmíme se toho bát. Sestřihnuté keříky se na světle, v teple a při přiměřené vláze znovu vzchopí, vyroste na nich svěží zeleň a větší násada květů. Neseříznutý keřík také roste, ale nenasazuje na květ.

Naše tipy:

  • Odříznuté části fuchsie použijeme jako řízky na množení.
  • Jestliže fuchsii v létě během růstu opadávají listy, znamená to, že je buď v přílišném teple nebo chladu. Zimní opadávání listů je zčásti normální.
  • Objeví-li se na ní mšice, osprchujte ji, případně použijte přípravek proti mšicím a izolujte ji.
  • Napadnou-li fuchcii molice (častý parazit), je nutné postřik s týdenními přestávkami opakovat.

Víte, že…

… vysoké nároky na pěstování způsobují, že atraktivním fuchsiím se věnuje málo profesionálů? Na druhou stranu, ti, kteří se na pěstování fuchsií specializují, platí za vynikající odborníky.
… v České republice je největší sbírka fuchsií v zahradnictví u zámku Buchlovice?
fuchsie má své místo i v květomluvě? Darovat ji znamená: „Mrzí mě, že nedokážu dát svou lásku najevo.“

Foto: sxc.hu

Související

Váš názor