Domů Nemoci Plané neštovice: Příznaky, inkubační doba, léčba, foto

Plané neštovice: Příznaky, inkubační doba, léčba, foto

od jezzina

Plané neštovice jsou infekční dětská nemoc, která dříve nebyla považována za závažnou. Plané neštovice mohou ovšem dostat i dospělí. Protože s postupujícími poznatky byly zjištěny i možné případné komplikace v dospělosti (pásový opar), byla vyvinuta očkovací vakcína proti planým neštovicím. Je schválena pro použití v České republice. Očkování proti planým neštovicím, které nehradí zdravotní pojišťovny, je kromě dětí doporučováno i ženám, kterým hrozí nákaza neštovicemi a ony plánují těhotenství.

Nákaza se šíří i vzduchem

Plané neštovice se nejvíc na konci zimy a v předjaří rychle šíří, a to hlavně v dětských kolektivech.. Nákaze planými neštovicemi se nevyhnou ani děti, které jsou v domácí péči. Virus se šíří vzduchem a je možno se jím nakazit kdekoliv – obchod, divadlo, kino, bazén, návštěva v rodině s dětmi.

Inkubační doba planých neštovic jsou asi dva týdny od nakažení, takže obvykle ani není možno zjistit, kde se dítě planými neštovicemi nakazilo. Jestliže je v rodině více dětí, lze téměř s jistotou očekávat, že se nakazí rovněž. Nejohroženější skupinou jsou děti ve věku od tří do jedenácti let. Někdy planými neštovicemi onemocní i adolescenti nebo dospělí lidé. Průběh nemoci bývá většinou stejný jako u dětí, ale možné následky mohou být horší.

Příznaky planých neštovic

  • Malátnost, bolest celého těla
  • Bolest v krku
  • Bolest břicha, zvracení, průjem
  • Zvýšená teplota až horečka
  • Výsev pupínků se špičkou naplněnou tekutinou

Plané neštovice jsou infeční v každém stadiu, při výsevu typických neštoviček jsou ovšm nejnakažlivější.

Plané neštovice foto

Podívejte se na foto, jak vypadají plané neštovice u dětí.

Plané neštovice foto

Plané neštovice foto

Zdroj foto: http://cs.wikipedia.org/wiki/Plan%C3%A9_ne%C5%A1tovice

Léčba planých neštovic

Obvykle nemusejí být podávány žádné léky, nemoc sama odezní. Jen neklidným a nedisciplinovaným dětem někdy lékaři předepíšou léky na utlumení svědění (antihistaminika), protože  při rozškrábání neštoviček hrozí zanesení nákazy do rány.

Svědění se tiší aplikací tekutého nebo suchého pudru, a nebo je možno v lékárnách koupit přípravek přímo určený k použití při neštovicích.

Po uzdravení dítěte (asi deset dní) je třeba vydezinfikovat všechno prádlo a předměty, s nimiž přišlo dítě do styku (hračky).

Očkování proti planým neštovicím

Po dohodě s ošetřujícím pediatrem, který nejlépe zná zdravotní stav dítěte a situaci v příslušném regionu, je možno nechat dítě proti planým neštovicím očkovat.

Očkování nehradí zdravotní pojišťovny a jeho cena se pohybuje kolem patnácti set korun, ale tato cena se může měnit v závislosti na čase a místě a charakteru zdravotnického zařízení.

Očkování proti planým neštovicím je doporučováno ženám, kterým hrozí nákaza, a které chtějí v nejbližší době otěhotnět (maminky malých dětí, učitelky, pracovnice dětských kolektivních zařízení, zdravotnické pracovnice). Kdyby byly nakaženy virem planých neštovic v době těhotenství (zejména v prvním trimestru), mohlo by dojít k závažnému poškození plodu.

Související

Váš názor