Rakovina patří k obávaným nemocem, se kterými není lehké se utkat. Je proto velmi důležité zaměřit se na prevenci této choroby, zvláště pak, pokud se nemoc objevila ve vaší rodině. Velmi účinné jsou v tomto ohledu léčivé neboli medicinální houby. Obecně se dá říci, že patří k dobrým preventivním opatřením a svůj význam neztrácejí ani ve chvíli, když už rakovina propukla. Existuje ale i spousta běžně dostupných potravin, které v prevenci onemocnění rakovinou hrají velkou roli. I na ně se v dnešním článku dostane.
Reishi – Lesklokorka lesklá
Lesklokorka lesklá, nebo také reishi či latinsky ganoderma lucidum je velmi účinným antioxodantem, což znamená, že dokáže dobře chránit buněčnou DNA. Tím pádem působí preventivně proti samotnému vzniku rakoviny. Ochraňuje buňky před působením volných radikálů, škodlivých částic, které bývají na začátku cesty ke zhoubnému bujení. Zároveň pomáhá brzdit růst nádorů, takže její význam v prevenci je nedocenitelný.
Podporuje také imunitu, takže pokud už choroba propukla, posiluje organismus směrem k jeho aktivní imunitní odpovědi. Pomáhá tak tělu vypořádat se s bujením vlastními silami. Efektivní je působení reishi zejména u rakoviny prsu a prostaty. Při chemoterapiích trpí člověk únavou, nevolností a lesklokorka snižuje únavu a dodává tělu sílu vyrovnat se s negativními účinky chemoterapie. Proto je možné jí užívat i jako doplněk klasické léčby.
Cordyceps – Housenice čínská
I housenice čínská, tedy cordyceps, se řadí k velmi silným antioxidantům a chrání tak DNA. Zároveň povzbuzuje tělo k vyšší produkci T a NK imunitních buněk, takže doslova pomáhá člověku samotnému vyrábět si vlastní zbraně pro boj s rakovinou. Dále bílým krvinkám, které patří k hlavním nástrojům imunity, prodlužuje život. V neposlední řadě chrání ledviny před celou řadou vedlejších účinků chemoterapie. Z výše uvedených důvodů se tedy housenice hodí jako forma prevence i jako doplněk při chemoterapii.
Čaga – Rezavec šikmý
Rezavec šikmý nebo-li sibiřská čaga se řadí k dalším houbám s výbornými výsledky v boji s rakovinou. Obecně v místech, kde lidé čagu konzumují (především v Rusku), je prokázán velmi nízký výskyt rakoviny žaludku a střev. Je tedy pravděpodobné, že proti těmto chorobám působí právě uvedená houba. Zásluhou vysokého obsahu kyseliny betulinové dochází při konzumaci čagy k apoptóze, chemickém procesu, který má za následek odumírání škodlivých buněk a tím pádem brzdí bujení a zastavuje růst nádorů. Obsahuje také velké množství betaglukanů, které povzbuzují imunitu.
Coriolus – Outkovka pestrá
Nesmíme zapomenout také na outkovku pestrou neboli coriolus. I ona dokáže lidské tělo nastartovat k vyšší produkci imunitních NK buněk, které jako předvoj okamžitě vyráží proti nádorovým buňkám a likvidují je. Působením chemoterapie navíc dochází k úbytku NK buněk v lidském těle, proto je nesmírně důležité povzbudit organismus, aby si dokázalo buňky vyprodukovat. Outkovka proto povzbuzuje imunitní odpověď těla. Umí snížit nevhodné vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie, a naopak posílí pozitivní účinky.
TIP: Přečtete si, co říkají současné výzkumy na působení medicinálních hub proti rakovině.
Potraviny jako prevence rakoviny
Kromě medicinálních hub se vyplatí doplnit jídelníček i o další potraviny, které se osvědčují v prevenci a boji rakovinou.
Nezapomínejte na zeleninu, která má obecně antioxidační účinky. Výborná je v tomto ohledu brokolice a rovněž rajčata, obsahující lykopen působící proti rakovině prostaty.
Přírodní antibiotikum česnek také zabraňuje dělení rakovinných buněk, nejlepší je samozřejmě syrový.
Kurkumin obsažený v kurkumě a zázvoru rovněž působí proti bujení. Velice silným antioxidantem je zelený čaj.
Rakovině tlustého střeva můžete účinně předcházet konzumací potravin s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin.