Domů Společnost Průměrná výška mužů i žen

Průměrná výška mužů i žen

od jezzina

Že český národ roste, a to čím dál víc, o tom se přesvědčujeme při návštěvě historických památek a muzeí. I pouhým pohledem vidíme, že bychom se do středověkých brnění a postelí nevešli, boty a šaty by nám byly už od pohledu malé, ve dveřích bychom se museli shýbat – a podobně. Průměrnou výškou (a váhou) obyvatel se docela seriózně zabývají antropologové, ale i demografové a další specialisté. Jak to je s průměrnou výškou mužů a žen?

Stále se měříme, a stále rosteme

Průměrná výška a váha dospělých mužů a žen se sleduje a zaznamenává víc, než by si člověk myslel.

  • Zjišťování tělesných údajů je například předmětem každé preventivní lékařské prohlídky.
  • Vedle toho však existují speciální místa, kde se zjišťuje výška (a váha) jednotlivců.

Při současných technických možnostech není vůbec problém data shromáždit a vyhodnotit.

Koho to zajímá?

K čemu je dobré průměrnou výšku obyvatelstva sledovat? Kromě všelijakých vědeckých účelů to je pro docela „obyčejný“ život. Údaje mimo jiné potřebují znát:

  • architekti,
  • designéři,
  • oděvní návrháři,
  • konstruktéři (od dětského kočárku po automobil)
  • a další obory…

Armádní výstroj

Do roku 2004 zajímala průměrná výška mužů také armádu. V dobách, kdy existovala povinná základní vojenská služba (což bylo od vzniku republiky právě do roku 2004), musela vojáky armáda vybavit veškerým ošacením, obutím, pokrývkami hlavy, takže informace o tělesných rozměrech aktuální generace vojáků byly nezbytné.

Muži rostou, dívky méně

Průměrná výška osmnáctiletých mužů v republice se v průměru každých deset let zvyšuje přibližně o centimetr. V roce 1951 činila 172,6 centimetru, dnes je to 180,9 centimetru,“ uváděl v roce 2018 časopis Ekonom. „České dívky také rostou, i když váhavěji. Za zmíněné období v průměru jen o pět centimetrů, ze 161,9 centimetru v roce 1951 na aktuál­ních 166,5 centimetru. Od roku 2001 se ale o průměrný centimetr snížily.“

  • Čeští muži převyšují Němce, Brity, Rusy i Slováky.
  • Nejvyšší Evropany jsou Nizozemci s průměrnou výškou 184 centimetry.

Nejvyšší lidé světa

Uvádí se, že nejvyšším mužem na světě byl Američan Robert Wadlow (1918 – 1940). Narodil se jako průměrné velké dítě, ale ve čtyřech letech začal překotně růst. V deseti letech už prý měřil dva metry. Zemřel v dvaadvaceti letech, a v tu dobu měřil 272 centimetry. A jeho výšku zatím stále nikdo nepřekonal. „Wadlow v době smrti nesl prokazatelné známky dalšího růstu; není pochyb o tom, že kdyby nezemřel, byl by ještě vyšší,“ dočítáme se ve  Wikipedii.

Nejvyšší ženou prý byla Nizozemka Trijntje Keever narozená v roce 1616. Její rodiče byli normálního vzrůstu. Trijntje zemřela v sedmnácti letech. Měřila údajně 254 centimetry. Jenže se o tom nedochovaly seriozní zápisy, a tak je za nejvyšší ženu planety považována Číňanka Čeng Ťin-Lien, která měřila 248 centimetrů.

0 komentář

Související

Váš názor