Domů Ostatní První příkrmy pro kojence – jak je připravit, s čím začít a jak to vše zvládnout v klidu?

První příkrmy pro kojence – jak je připravit, s čím začít a jak to vše zvládnout v klidu?

od admin

Sotva jste si s miminkem našla ten dokonalý režim kojení, už je čas na změnu. Aby se dítě správně vyvíjelo, potřebuje více živin, které mu poskytnou právě příkrmy. Je to velká změna, která s sebou nese hlavně vysoké nároky na vás a nebudeme si nic nalhávat, je také hodně náročná na psychiku. Co vše vás čeká a jak si s tím co nejlépe poradit?

Kdy je správné začít s příkrmy

Doba, kdy začít s příkrmy se liší podle toho, čím bylo vaše dítě doposud živeno. Pokud jste své dítě doposud výhradně krmila mateřským mlékem, je vhodné s příkrmy začít od ukončeného 6. měsíce. Jestliže byl váš potomek živen náhradním mlékem nebo kombinací mateřského a náhradního mléka, můžete s kojením začít už od ukončeného 4 měsíce. Dejte si na to pozor. Pokud byste do jídelníčku příkrmy zařadila příkrmy, dítěti tím ublížíte. Hrozí alergické reakce a velké zažívací potíže.

Jak velké množství a čím vlastně začít?

Rozhodně to není tak, že vaše dítě může od začátku jíst vše. Je třeba začít opatrně, aby se měly případně čas projevit alergie na daný druh potraviny. Začíná se se zeleninou, a to vždy s jedním druhem. Ideální čas na jídlo je v poledne, dítěti dejte nejdříve jen 2 až 3 lžičky. Mějte trpělivost, bude trvat, než se naučí správně polykat. Buďte také tolerantní, stejně jako vám, i vašemu dítěti nebude chutnat vše. Nenuťte ho proto jíst všechno. Pokud uvidíte, že se nad některým druhem zeleniny vyloženě ušklíbá, z jídelníčku ho vyřaďte. Možností je plno, takže se určitě nic nestane. Do zeleniny později přidávejte vařené libové maso. Nejlepší je drůbeží, králičí a jehněčí maso, až si na ně zvykne, můžete udělat změnu a přidat i rybu, ideálně lososa, tuňáka nebo tresku. Až cca po měsíci můžete vyzkoušet ovocně-mléčné příkrmy, hodí se ke svačině. U nich buďte opatrná, ovoce totiž nejčastěji vyvolává alergii. Na začátku proto podávejte jen jeden druh ovoce a vždy udělejte pouze cca 2 až 4 dny, aby se stihla případná alergie projevit. Zpočátku je také důležité ovoce vařit, od ukončeného 7. měsíce může dítě jíst ovoce syrové.

Co se týče způsobu podávání, používejte speciální dětskou lžičku. Na začátku dávejte dítěti 3 nebo 4 lžičky, poté kojte. Postupně zvyšujte dávku příkrmu a ubírejte na mléce.

Kojenec

Jak příkrm správně připravit?

Na přípravu byste měla používat jiné kuchyňské nástroje, než se kterými běžně vaříte. Kupte si nůž i prkénko. Vždy dodržujte hygienické zásady, zeleninu a ovoce důkladně omývejte. Co se týče struktury jídla používejte výkonný mixér. Příkrm by měl být na začátku úplně bez hrudek, jakmile má dítě zuby a naučí se kousat, může příkrm obsahovat i hrubší části.

Rozhodně ze zavádění příkrmů nemějte strach. Je důležité si vše nastudovat a postupovat v klidu. Pro jistotu se ještě podívejte na specializovaný web sunar.cz, konkrétně na sekci zavádění příkrmů. Najdete zde vyčerpávající informace, které vás touto problematikou provedou.

Případně se podívejte na blog https://www.baby-prikrmy.cz, kde konkrétní maminka uvádí recepty dětských příkrmů rozdělené dle věku dítěte

Související

Váš názor