Domů Zahrada Řez lísky

Řez lísky

od jezzina

Větrolam, vymezení pozemku, optická zábrana, ale také příjemné samo zásobitelství lískovými oříšky – to jsou benefity lísky obecné zasazené na pozemku. Aby líska plnila vše, co se od ní očekává, nelze ji nechat pustě růst bez sadařských zásahů. Ať už se jedná o lísku starou nebo před pár lety vysazená keřík. Provádí se řez lísky? A kdy je na řez lísky nevhodnější doba?

Nejlepší poradci jsou staré sadařské knihy

Je dobré,  – a dost často to tak bývá –  když má sadař/pěstitel svou odbornou knihovničku. Většina postupů a rad, jak udržovat a šlechtit stromoví, nestárne v čase. Oproti internetu mají knihy své přednosti:

  • systematičnost kapitol,
  • systematičnost členění kapitol.
  • Zahradnická kniha nabídne i to, nač se čtenář nezeptal.

Vynikající publikací je například publikace Josefa Šobka Líska a její pěstování. Knížka vyšla v roce 1957. Možná je knihovničce rodičů, prarodičů… Nebo v antikvariátech. Nic převratného se od těch dob ve světě lísky neudálo, a tak lze při šlechtění lísky postupovat přesně podle publikace.

Odborník je prima, ale není zadarmo

Kdo výhodu odborné literatury nemá, může se o řezu lísky poradit buď s nějakým zkušeným sadařem, anebo s odborníkem, který prořezává stromy. Taková rada asi nebude zadarmo.

Internet, studnice bezedná

Kdo nechce kupovat knihy a platit profesionálům, obvykle usedá k internetu. Výhodou internetu zase je, že se na specializovaných stránkách mnohdy vytvoří virtuální společnost, která si začne v diskusi vyměňovat osobní zkušenosti.

Proto je přínosné přečíst  na internetu nejen samotný text, ale se stejnou pozorností pročíst diskusní příspěvky a případně položit „do pléna“ konkrétní dotaz, na který čtenář v článku nenalezl odpověď.

Řez lísky

  • K řezu lísky sadař přistupuje, když se keř příliš, anebo nevhodně rozrostl, či když přestal plodit. Prosvětlovací řez má za úkol odstranit větve tak, aby se provzdušnila koruna a propustila více světla nad oblast kořenů.
  • Lísky se doporučuje prořezávat v době od října do března, tedy v době vegetačního klidu. Předjaří je ideální termín k řezu.
  • Odborníci na dřeviny připomínají, že lísky rodí „na tříletém dřevu“. Proto se líska nemůže zmladit řezem najednou celá, ale po částech, aby vždy alespoň nějaké oříšky byly. Prořeže  se vždy asi jedna třetina výhonů. 
  • Zpětný řez, při kterém se seřezávají všechny větve téměř k zemi, se provádí u keřových lísek přibližně jednou za šest let. Podpoří se tím  nárůst mladých výhonů a obnoví se plodnost.
  • Při zmlazovacím řezu se z lísky odstraňují nemocné a suché větve nebo větve, které rostou dovnitř keře nebo se kříží.  Na slabší větve použijeme nůžky, silnější odřízneme pilkou.
  • Lísku oslabují výmladky, pruty, které ve vegetačním období vyrašily vedle keře. Je třeba výmladky vylamovat, protože vysilují hlavní keř (ubírají mu živiny).
  • I když se líska zdá být takový keř rostoucí „z ničeho“ i tento keř potřebuje sadařovu péči. Lísku je třeba obrývat (kypřit zem kolem ní), ničit plevel.
  • Když keře vzrostou, potřebují každý rok pohnojit minerálními hnojivy (doporučuje se například Cererit) a každé dva až tři roky hnojit chlévskou mrvou.

Související

Váš názor