Domů ZahradaZelenina Sázení cibule na podzim

Sázení cibule na podzim

od jezzina

Koncem léta a počátkem podzimu zahrádkáři sázejí ozimou cibuli. Není to jediný možný způsob, ale sázení cibule na podzim má své výhody – především ranější sklizeň. Aby práce a cibule sazečka (nebo setba)  nepřišly nazmar, není zbytečné posbírat předem rady a zkušenosti, řídit se jimi a neexperimentovat. I tak na zahradníka číhá nejedno přirozené i nějaké to nečekané nebezpečí.

Ozimá: Na podzim vzejde, zjara vyroste

Ozimé plodiny jsou takové, které se zasejí/zasadí na podzim, vzejdou, přečkají zimu a rostou a sílí hned brzy zjara. Ozimá může být také cibule. Ostatně, není to nic překvapivého, protože i jiné cibuloviny se sázejí na podzim: cibulové květiny, česnek, česnek medvědí…

„Ozimá cibule se seje mezi polovinou srpna až počátkem září, aby rostliny do příchodu zimy dosáhly asi 4 listů. Důležitá je závlaha, která zabezpečí rostlinám plynulý vývoj kořenů.“

Dvě hrozící nebezpečí

Největší problémy v pěstování ozimé cibule jsou dva:

  1. správná volba odrůdy ozimé cibule
  2. a vývoj počasí.

Holomráz cibule nejspíš nepřečká

Co se mrazu týká, ty nelze nijak ovlivnit. Ale zkušenosti pěstitelů říkají, že při mírné zimě se první ozimé cibule ze semene dají sklízet na konci května a první ozimá cibule ze sazečky začátkem července. Na druhou stranu někteří zahradkáři se netají tím, že jim při tvrdých mrazech až polovina ozimé cibule pomrzla. Při holomrazech (vysokých mrazech bez sněhové pokrývky) nevydrží žádná odrůda ozimé cibule. Důležitá je závlaha, která zabezpečí rostlinám plynulý vývoj kořenů. Horším klimatickým podmínkám uzpůsobíme vzdálenost rostlin. Spon by měl být asi o 25-30 % hustší, aby se doplnily nahodilé ztráty vymrzáním některých rostlin.

Vybírat jen ozimé odrůdy

Jinak je tomu u výběru odrůd, ten zahradník ovlivnit může, ba musí. Ne všechny nabízené odrůdy mají dobrou odolnost k chladu a mrazu. Pro výsevy musíme vybírat odrůdy ozimé cibule, jen ty mají dostatečnou kvalitu a odolnost k přezimování. Tradiční odrůdy jsou Hiberna a Augusta. Je nabízeno víc zahraničních hybridů, jako například Amigo, Arctic, Dynasty, Ibis, Ocean, Wolf.

Sázení cibule na podzim

  • Záhon by měl být před výsevem nebo výsadbou ozimé kultury dostatečně dlouho předem připravený, aby se zemina usadila.
  • Je velmi důležité provést výsadbu tak, aby sazečka do mrazů zakořenila a vyrostly jí alespoň tři lístky.
  • Ozimé odrůdy se vysévají v polovině srpna. Je lepší dodržet čas srpen/září (časné výsev způsobují vybíhání do květu, pozdní pak nedostatečný čas pro vyvinutí rostliny).
  • Do zimy by měli rostliny dorůst na tloušťku pět centimetrů.

Výhodou podzimního sázení ozimé cibule je brzká sklizeň. Cibule na jaře poměrně rychle roste i při nízkých teplotách. Sklizeň nastává už v závěru května, nejméně měsíc před obvyklou jarní sadbou.

Foto: pixabay.com

1 komentář

Související

1 komentář

Pavel 30.10.2019 - 15.09

Bohužel podstatné informace jsem tady nenašel. Jak hluboko se sází sazečka, jak v řádcích od sebe a jak daleko řádky od sebe. Děkuji za rady. Pavel

Reply

Váš názor