Domů Osobní rozvoj Sekularizace

Sekularizace

od jezzina

Sekularizace je označení procesu nebo jevu, kdy dochází či došlo k odnáboženštění, zesvětštění vlivu, který měla církev nebo ke zesvětštění církevních institucí  či majetku.  S pojmem sekularizace se aktuálně setkáváme i v souvislosti se zestátněním respektive navracením zestátněného církevního majetku. Ale sekularizace provází lidské dějiny již od antiky a týká se nejen hmotné sféry.

 “Dnešní člověk zapomněl na Boha a svět je v nebezpečí, že ztratí duši. Člověk, který ztratí smysl pro Boha, ztrácí i smysl sám pro sebe: když nevíme, odkud přicházíme, nevíme ani, kam jdeme . . .“

Sekularizace: Ztrátu vlivu církve či náboženství

Slovníky vysvětlují, že pojem sekularizace pochází z latinského “saeculum”, což znamená “tento svět” a ze slova “saecularis”, tedy “světský, světa se týkající”. Někdy je sekularizace vysvětlována také jako racionalizace (“za použití rozumu”), modernizace společnosti.

Odklon od náboženství a zbavení církve jejího postavení je patrno už v antice (odklon od tradičních řeckých a latinských božstev, ale mnohem patrnější  v obdobích, která nazýváme reformací, renesancí a osvícenstvím. V současném právním významu bylo termínu sekularizace požitu přim sepisování dohody o vestfálském míru (1648), kdy došlo k legalizaci zabrání církevního majetku protestantskými knížaty. V současné terminologii bychom použili termínu vyvlastnění církevního majetku.

Sekularizace je když…

  • Nejprve bylo výrazu sekularizace používáno pro okolnosti, kdy se řeholník rozhodl opustit uzavřený řád a věnovat se duchovní práci ve “světském” prostředí.
  • Sekularizací bylo také označováno, jestliže církev umožnila používání jejího majetku nebo prostředků pro světské účely.
  • Jako příklad sekularizace lze uvést například vznik necírkevního – světského – systému vzdělávaní a školství,
  • převzetí medicínských a sociálnách zařízení (hospitaly, lékárny, sirotčince, speciální ústavy pro handicapované a podobně) světskou odbornou veřejností,
  • zabrání majetku a půdy necírkevní mocí (propříště byl tento majetek určen jinému účelu než církevnímu, tedy světskému). Příkladem může být například sekularizace řeholního majetku Josefem II. či pozemková reforma z roku 1919).
  • Ale také převzetí církevních pravomocí necírkevní správou (necírkevní svatby, obecní matriky, světské právo a podobně).
  • Zmenšení politického a sociálního vlivu církve ve společnosti a ve státním útvaru – snížení vlivu náboženského učení na obyvatelstvo.
  • Zbavování až zbavení životního stylu od náboženských tradic – desakralizace, odmytizování a demystifikace všech jevů a procesů v běžném životě.
  • Pojmu sekularizace se používá i u některých uměleckých směrů (například moderna či postmoderna), ovšem není tím míněno zesvětštění umění, ale celkově ztráta jakéhokoliv myšlenkového a duchovního náboje.
  • Sekularizací se označuje i vystoupení kněze, mnicha nebo řádové sestry z duchovního do laickéhé (světského) života.

Sekularizace nutně provázela rozvoj vědy a techniky. S novými poznatky a vynálezy ztrácelo náboženství svůj vliv, a to mnohdy i celými skupinami lidí.

Související

Váš názor