Domů Nemoci Sklerodermie: Příznaky a léčba

Sklerodermie: Příznaky a léčba

od jezzina

Sklerodermie je autoimunitní onemocnění projevující se ztuhnutí kůže a pojivových tkání. To je buď lokalizované, nebo difuzní, provázené změnami uvnitř těla. Příčinou sklerodermie je degenerace bílkoviny vazivové tkáně, zvané kolagen. Vazivové degenerativní změny mohou postihovat dolní třetinu jícnu, střevo a plicní tkáň.

První příznaky sklerodermie

Sklerodermie je neznámá choroba co do původu. Postihuje kůži a vnitřní orgány degenerativními změnami.

Sklerodermie začíná plíživě – obvykle teplotou a bolestmi kloubů, pak teprve nastupují změny kožní. Prsty rukou a nohou, obličej, krk a horní končetiny jsou nejprve oteklé, pak tuhnou a nakonec dojde k atrofii kůže. Ta má nejprve voskový vzhled, pak se svrašťuje – nejprve na očních víčkách a okolí úst. Tím má obličej maskovitý vzhled. Svráštěním kůže může dojít k omezení pohyblivosti kloubů.

Léčba sklerodermie

Nemoc trvá léta, v akutním stadiu se podávají obvykle léky zvané kortikoidy. V mezidobí nemoci by bylo vhodné zkusit užívat přírodní přípravky, například ženšen v kapslích a přírodní vitamín E. K podpoře pojivové tkáně má své opodstatnění vápník a vitamíny včetně přírodního vitamínu D3.

Komplikace při postižení jícnu

Onemocnění sklerodermií způsobuje poruchu hladké svaloviny jícnu. Tím dochází k poruše peristaltických pohybů i funkce dolního jícnového svěrače. Proto nastávají polykací obtíže jak při polykání pevné stravy, tak tekutin.

Toto postižení přináší další komplikace. Nejčastějším infekčním původcem onemocnění jícnu jsou mykózy (houby). Candida albicans – typický původce – je jinak normální součástí ústní flóry. Jestliže vzniknou okolnosti podporující přerůstání hub nad baktériemi, vzniká typické mykotické onemocnění – kandidóza.

Přerůstání hub podporuje podávání antibiotik se širokým spektrem, zejména tetracyklinu, vysoký obsah glukózy ve slinách (například u diabetiků), porucha buněčné imunity (stavy po chemoterapii, leukémie a podobně) a stáza v jícnu. Právě k té dochází při sklerodermii. Při postižení dolního jícnového svěrače dochází k poleptávání sliznice jícnu žaludeční kyselinou.

Léčbu individuálně určí odborný lékař – internista.

Úprava životosprávy

Celková životospráva:

  • Jezte častěji, méně, pravidelně, jídla spíše vařená a dušená.
  • K úpravě střevní mikroflóry je vhodné pravidelně konzumovat kvalitní jogurty s živými kulturami užitečných baktérií.
  • Ve stravě vypusťte cukr a sladkosti, používejte umělá sladidla nebo stévii sladkou.
  • Doporučuje se také přidat multivitamínové a multiminerálové tablety s pektinem.
  • Doporučuji také selen v kapslích chránící buňky sliznice před degenerací jako nejvhodnější způsob obrany.

Související

Váš názor