Domů Nemoci Slzení a pálení očí

Slzení a pálení očí

od jezzina

Pálení a slzení očí, které trápí čím dál víc lidí, může mít různé příčiny: styk s cizorodou látkou (v bezprostřední blízkosti nebo v ovzduší), alergická reakce, zánět spojivek, dlouhodobé hledění do monitoru počítače, škodlivé látky postupně se vypařující z nábytku nebo stěn budov. V každém případě je třeba vyhledat odborného očního lékaře, který stanoví diagnozu, na základě které bude postupovat při léčení. Nezapomeňme, že bolesti hlavy spojené ise slzením očí mohou být způsobeny také používáním nesprávných brýlí.

Svěřit problém lékaři

Stanovení diagnózy spočívá v pečlivém rozhovoru lékaře s pacientem, důkladném klinickém vyšetření očí a alergologickém nebo imunologickém vyšetření. Pokud je příčinou slezení a pálení očí obtíží zvýšená citlivost na exhalace, smog a prach, může být léčba svízelná, neboť příčinu nelze jednoduše odstranit (snad pouze doporučit přestěhování do čistší oblasti).

V léčbě jsou využívány látky s místním účinkem, které zmírní projevy onemocnění a tím i obtíže pacienta.

Z volně prodejných léků jsou k dispozici oční kapky, V které sníží svědění a pálení v očích, překrvení a otok spojivek i slzení. Při výběru takových léků je třeba vždy se poradit s očním lékařem.

Možné příčiny pálení a slzení očí:

  • Alergie. Nejčastěji oči slzí a pálí při alergii na pyly (alergická rýma). V případě, že člověk ví o své alergii na částice pylu v ovzduší, musí se chránit buď léky (předepíše lékař), a nebo se musí pokud možno vyvarovat pohybu v místech se zvýšenou pylovou koncentrací (pole, louka, les, rozkvetlý park).
  • Práce u počítače. Hygienici doporučují, aby délka práce s trvalým sledováním obrazovky nepřesáhla šest hodin a po hodině intenzivní práce by měli zaměstnanci využít pěti až desetiminutovou přestávku mimo pracovní místo.
  • Ultrafialové záření. Slzení a pálení očí může být způsobeno dlouhodobým pobytem na slunci bez slunečních brýlí s účinným UV filtrem. Jjeho nepřítomnost může kromě jiných potíží způsobit i šedý zákal
  • Zánět spojivek. Zánětlivé onemocnění spojivek, způsobené exhalacemi v ovzduší, infekcí a podobně.
  • Formaldehyd v nábytku. Nekupujte nábytek z dřevotřískových desek, pokud je některý člen domácnosti alergický na formaldehyd (asi 0,1 % populace). V ČR je ochrana před působením formaldehydu v interiérech organizována po stránce zdravotně-hygienické stanovením nejvyšších přípustných koncentrací formaldehydu ve vnitřním prostředí a stanovením technických požadavků na výrobky. Povinností výrobců dovozců je uvádět na trh jen výrobky, které za běžných nebo rozumně předvídatelných podmínek užití představují žádné nebo jen přijatelné minimální nebezpečí a splňují požadavky technického předpisu, anebo vědeckých a technických poznatků.
  • Špatné brýle. Slzení a pálení očí může být způsobeno také brýlemi se špatnými skly (dioptrie, cylindr…). Potřebu a správnost „optického aparátu“ přeměří oční lékař nebo optometrista.

Víte, že…

… na slzení a pálení očí se užíval lihový macerát plodů fenyklu nebo nati rozmarýnu? Kávová lžička se ředila sklenicí vody a tímto roztokem se oči poránu otíraly nebo vyplachovaly.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

2 komentáře

Nikola 15.11.2012 - 13.16

Anebo může být tento problém způsobený nedostatkem vitamínů, i oči potřebují své živiny.

Reply
Helena 15.3.2014 - 23.57

Anebo může být tento problém způsobený nedostatkem vitamínů, i oči potřebují své živiny.

Reply

Váš názor