Domů Osobní rozvoj Smuteční řeč: Jak zajistit smuteční projev

Smuteční řeč: Jak zajistit smuteční projev

od jezzina

Při zařizování pohřbu bývá pozůstalým položena zásadní otázka – s obřadem nebo bez obřadu? Jestliže se pozůstalí rozhodnou pro obřad, přichází další křižovatka – pouze s hudbou nebo se smutečním projevem? Nejjistější je, když se mezi pozůstalými najde někdo, kdo je schopen smuteční řeč sestavit. Pohřební služby sice poskytnou jakousi osnovu, ale ta někdy nestačí. Snadno k dohledání jsou i osmovy a „mustry“ smutečních řečí. Ale to to nestačí.

Jak se stavit smuteční řeč, aby nebyla prázdná, trapná, a nebo dokonce směšná?

Pohřební služba myslí na všechno

Jestliže člověk zařizuje pohřeb poprvé, bývá překvapen, jak bohaté je portfolio nabídky služeb pohřebních ústavů, zejména jedná-li o „zavedené“ firmy. Ostatně, obvykle pohřební službu vybíráme na základě předchozích zkušeností v rodině nebo na doporučení známých. Pracovníci pohřební služby myslí na všechno, a dobře vědí, že člověk zařizující pohřeb může být psychicky zdeptán. Proberou se zákazníkem všechny podrobnosti, a proberou je sice důkladně a do těch nejmenších detailů, ale taktně a profesionálně.

Smuteční řeč: Víc řečníků nebo jeden?

Když se pozůstalí rozhodli pro rozloučení s obřadem, musí vyřešit další režijní podrobnost, a to zda se bude během obřadu pouze linout hudba, při níž se budou pozůstalí se zesnulým tiše v duchu loučit, a nebo jestli vystoupí řečník, případně řečníci, se smutečním projevem. Smuteční řeči se pronášejí při pohřbech, kde se očekává větší účast lidí, kteří se přišli se zesnulým rozloučit. Mohlo se jednat o člověka všeobecně známého (učitel, lékař, člověk veřejně činný a podobně) nebo o člověka, který má velkou a pospolitou širokou rodinu. Smuteční projevy jsou také obvyklé u obřadů, které nezařizují pozůstalí, ale nějaká instituce (armáda), spolek (hasiči) či jiná korporace.

Osnova je dobrá, ale pozor na „vzory“

Smuteční řeč mohou pronést různí lidé, kteří se se zesnulým loučí jménem většího kolektivu (kolega, šéf firmy, činovník nějakého spolku) – v takovém případě bývá smutečních projevů i víc.

A nebo se může sjednat jeden projev, který pronese profesionální pracovník obřadní síně. Tomu text smuteční řeči dodáme sami.

  1. Pohřební služba nám obvykle dodá osnovu s doporučenými body, které by neměly být ve smutečním projevu opomenuty.
  2. Právě tak jsou podobné osnovy ke stažení na internetu, kde lze rovněž nalézt vzory smutečních řečí.

Jenže osnova sama o sobě nestačí. A při použití internetové vzoru hrozí, že účastníci pohřbu budou mít pocit, že tohle už přece několikrát slyšeli.

Sestavit smuteční řeč je práce

  • Jestliže si sami netroufneme na sestavení smuteční řeči, je dobré svěřit ji někomu, kdo má stylistické schopnosti (pozor, nikoliv „básnického ducha“). Dobrým tipem jsou intelektuálněji založení lidé v důchodu, kteří zesnulého znali, a nebo mají zkušenosti a pochopení. Důchodci mívají čas, a smuteční projev musí být většinou vytvořen dost rychle.
  • Napsanou smuteční řeč si přečteme, případně zkorigujeme obsah – něco vypustit, něco přidat.
  • Smuteční řeč by ale neměla přesáhnout pět, maximálně sedm minut, pak posluchači ztrácejí pozornost a smuteční řeč je neúměrně dlouhá.
  • Nezapomeneme se s autorem smuteční řeči vyrovnat – i psaní je práce jako kterákoliv jiná, což mnozí lidé nechtějí pochopit. Nechce-li autor peníze, revanšujeme se mu jinak.

Obřadního řečníka zaplatíme v konečném účtu

Smuteční řeč předáme pracovníkům pohřební služby, obřadní síně nebo přímo řečníkovi. Záleží na domluvě. Řečník by měl mít čas řeč si předem přečíst. I řečníkovi musíme zaplatit, ale to je většinu na souhrnném účtu celého pohřbu.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor