Domů Zdraví Studené nohy: Příčiny + Jak se jich zbavit

Studené nohy: Příčiny + Jak se jich zbavit

od Jana Poncarová

Máte nohy jako led. Ráno, večer i během dne. A je jedno, jestli je léto nebo zima. Tlusté ponožky vám nepomáhají. Co je příčinou studených nohou? Je možné ji odstranit? Jak si nohy zahřát?

Nohy zabalené v tlustých ponožkách a dece, ale přesto zebou. A vy už opravdu nevíte, jak si je zahřát. Nejste sama. Studeného nohy trápí řadu žen.

Jaké jsou příčiny studených nohou?

Příčin studených nohou je celá řada. Nejčastěji se hovoří o špatném prokrvování dolních končetin. Může se však jednat také o poruchu nerovného systému, příčinou ledových nohou může být třeba obyčejný stres.

Studené nohy také často trápí lidi postižené různými nemocemi – poruchou štítné žlázy, roztroušenou sklerózou, anorexií nebo Raynaudovou chorobou. Posledně jmenovaná nemoc je poruchou krevního oběhu, kdy se zúží cévy a krev nemůže dobře proudit tělem a dostat se až ke končetinám.

Koho trápí studené nohy?

Studenými nohami trpí především vyšší lidé – laicky řečeno, krev má více práce dostat se až do konečků chodidel nebo prstů. Studené nohy také více postihují ženy než muže a ještě více ženy hubené a kuřačky.

Jak se ledových nohou zbavit?

Jestliže přijdete z venku a máte nohy promrzlé, dopřejte si horkou koupel chodidel. Do lavóru nalijte teplou vodu a vedle si postavte džbán s horkou vodou, abyste si ji mohli pohodlně kdykoli dolít. Do vody přidejte koupelovou sůl, nohy tak zároveň relaxujete.

Pořiďte si také kvalitní obuv! A nejen tu zimní. Nohy udržujte v teple a suchu. Investujte do opravdu bavlněných ponožek, žádné umělotiny vás nezahřejí. Boty by neměly být příliš těsné, protože pak v nich ještě více studí.

Zapracujte na zlepšení prokrvené svého těla. To souvisí mj. se životosprávou. Začněte se více hýbat – procvičovat můžete také prsty na chodidlech. Pohyb rozproudí krev ve vašich žilách. Zajímavá je také masáž chodidel (například vonnými oleji). Do stravy zařaďte také ginkgo – například si z listů této rostliny vařte pravidelně čaj.

Související

2 komentáře

Pepa 2.12.2013 - 12.56

Dobrý den, trpěl jsem studenýma nohama a rukama, ikdyž to většinou mívají ženy, i ta moje doma.

Reply
Anonym 19.11.2023 - 14.53

mam od mladi je to Raynoduv syndrom vydrzte

Reply

Váš názor