Domů Racionální výživa Syrovátka a její účinky na kožní nemoci

Syrovátka a její účinky na kožní nemoci

od jezzina

Staří léčitelé znali blahodárný účinek syrovátky na různé typy kožních onemocnění. V lidovém léčitelství patřila syrovátka i další mléčné výrobky k produktům velmi ceněným při léčbě různých typů dermatitid.

Egyptská královna Kleopatra, která si dopřávala koupele v mléce, zřejmě dobře věděla, co mléko umí, a do jisté míry předběhla dobu. Syrovátku používaly na léčení kožních problémů již naše babičky. Syrovátka je odjakživa ceněna pro své pozitivní účinky na lidské zdraví,

Léčivé syrovátkové koupele

Koupele v syrovátce mají někdy vynikající účinky u dětských pacientů s kožními problémy. V některých zařízeních se používá syrovátka z kravského mléka vznikající při výrobě ementálu. Syrovátka se užívá pouze zevně, ve formě koupelí. Syrovátka musí být a zůstat stále naprosto čistá. Jakmile se jen trochu změní její vůně, nelze ji již použít. Koupele v syrovátce tvoří vhodnou doplňkovou terapií bez vedlejších účinků. Lze ji provádět výhradně jen při léčení v nemocnici a pod odborným zdravotním dohledem. Po syrovátkových koupelích se zlepšuje stav u asi 70 procent nemocných. Extrakt se ohřeje na tělesnou teplotu a pacienti v něm pobývají dvacet minut. Pokud se u nich vyskytují pouze ložiska, například jen na rukou, přikládají se jim na dvacet minut syrovátkové obklady. Kůže se po lázni nechá volně doschnout, a poté se promastí.

Syrovátka nemá vedlejší účinky

Syrovátka působí jako zklidňující emulze a bez vedlejších účinků. Po koupeli zůstává na pokožce slabý film, někdy v důsledku většího prokrvení v teplém extraktu zčervená, může se dostavit i lehce svíravý pocit. Proto je nutné po aplikaci kůži řádně promazat.

U kožních problémů záleží i na celkovém životním režimu – na atopický ekzém má vliv počasí, klimatické podmínky životního prostředí, psychika pacienta i jeho zdravotní stav. A samozřejmě trvalá důsledná péče. Kúra by proto měla být dlouhodobější, potom se období zklidnění prodlužují.

Lázeň se podle dermatologů nedá použít na každý kožní problém. Syrovátkové koupele nejsou vhodné pro všechny typy ekzémů. Zcela vyloučena je například u akné (zhnisané ranky) či rozškrábané vyrážky. Naopak dobrý efekt byl zaznamenán při lupénce (psoriáze) a atopickém ekzému.

Kozí syrovátka má obdobné vlastnosti

Ceněna je rovněž syrovátka z kozího mléka. Také její účinky jsou pozoruhodné. Syrovátla z kozího mléka se používá nejen pro léčebné, ale rovněž pro kosmetické účely. Zábaly s kozí syrovátkou v kombinaci s kozí kosmetikou přinesly překvapivé výsledky také u lidí trpících lupénkou. Pokožka na postižených místech zvláčněla, vyhladila se a dostala lehce narůžovělou barvu. Mléčná a citronová kyselina příznivě působí na kapilární krevní cesty iregulaci látkové výměny a zvyšují odolnost kůže. Podporují obnovu kožního ochranného filmu a přispívají ke stabilizaci jeho pH. Aktivují regenerační procesy stárnoucí kůže a kůže poškozené narušeným životním prostředím.

Proteiny obsažené v syrovátce mohou mít antimikrobiální a antirakovinový efekt. Některé kosmetické firmy dodávají na trh krémy vyrobené na mléčné bázi. Kyselina mléčná je v nich užita pro odstraňování vrásek a oživení buněk. Tajemství substancí se ukrývá v syrovátce, vznikající při výrobě sýra. Právě tyto substance dvojnásob urychlují léčbu.

Ilustrační foto: sxc.hu

Související

Váš názor