Domů » Ucpaný odpad: jak vyčistit odpad

Ucpaný odpad: jak vyčistit odpad

od jezzina

Ucpaný odpad – tedy ucpaná odtoková roura odvádějící odpadní vodu – je jedna ze závad v domácnosti, která vzniká nejčastěji naším vlastním zaviněním. Odpad bývá ucpaný obvykle v důsledku nějaké naší chyby – dlouhodobé nebo okamžité. Než zavoláme havarijní instalatérskou službu, můžeme vyzkoušet domácí prostředky.

Ucpaný odpad, důvody

Nejčastěji bývá ucpaný odpad u kuchyňského dřezu, odtok z vany nebo odtok z umývadla v koupelně.

Dřez

  • Mastnota. Při vypouštění vody ze dřezu se vytváří vír. Mastná voda neodchází trubkou samospádem, ale rotuje. Protože kuchyňská voda velmi často obsahuje mastnotu, tuk se usazuje na chladnějších stěnách trubek. Tato vrstva tuku tvoří základ budoucího „špuntu“.
  • Káva. Samozřejmě víme, že vylévat „logr“ do odpadu se nemá. A samozřejmě to velmi často děláme. Zrníčka mleté kávy se zachycují v mastném povrchu, vytvářejí tvrdou krustu, která roste.
  • Nepoužívání sítka. Nechránit si výtok ze dřezu sítkem znamená koledovat si o průšvih. Nezabráníme, aby nám při práci neunikaly s odpadní vodou nějaké pevné části (těstoviny, malé kůstky, odlomené kousky zeleniny, zbytky jídel ze špatně očištěných talířů…). Ty se mohou zachytit v mastnotou nebo kávou zúženém profilu trubky a odpad ucpou.
  • Prach. Ucpaný odpad může mít příčinu i v neblahém zvyku některých hospodyněk/hospodářů vylévat špinavou vodu po umytí podlahy do dřezu. Nečistoty z podlahy, dokonce i jen namočený prach, vytvoří „řasy“, které odpad ucpávají.

Vana a umývadlo

Nejčastější příčinou ucpaného odpadu, respektive odtoku z vany nebo z umývadla jsou vlasy nebo chlupy. Do odpadu se dostanou s odpadní vodou po naší osobní hygieně.

Jak si pomoci

  • Velmi účinné a rychlé je vyčistit ucpaný odpad pomocí chemikálií obecně nazývaných „krtek“. Je třeba striktně dodržovat postup uvedený na obalu přípravku. Tyto prostředky důsledně uchováváme mimo jakkoli možný dosah dětí, jedná se o prudce reagující žíraviny.
  • Stejnou službu udělá, ale ještě větší obezřetnost vyžaduje kyselina chlorovodíková. Při jejím použitím musíme chránit nejen sebe, ale i například nerezové komponenty odtoku. Účinnost je ovšem velmi vysoká.
  • V případě malé havárie postačí protlačit ucpaným odpadem vodu za pomocí gumového čisticího zvonu. Do dřezu, vany, umývadla napustíme trochu vody, zvon přiložíme na odtokový otvor a rázně přitlačíme. Musíme počítat s tím, že u umývadla nám zřejmě vystříkne voda přepadovým otvorem. Postup několikrát zopakujeme a vyzkoušíme, zda voda odtéká.
  • Někdy také pomůže rozšroubovat sifon – nečistoty se mohou usadit v ohybu odpadní trubice. Nezapomeňme sifon podložit kbelíkem – vyteče z něj voda, a ne právě voňavá.
  • Když nepomůže chemie ani čisticí zvon, můžeme ještě zkusit ucpaný odpad „prošťouchnout“ instalatérským pérem (pružinou). Ale toho speciální zařízení nebývá běžnou výbavou domácnosti.

Víte, že…

instalatérské péro nám pomůže při čistění ucpaného odpadu na záchodě? To je ovšem obvykle závada většího charakteru, která mohla nastat v kterékoli části odpadního potrubí a většinou vyžaduje odborný zásah instalatéra.

Související

1 komentář

Cecil 23.12.2017 - 10.57

Dobré rady 🙂

Reply

Váš názor