Domů » V těhotenství se tělo mění. Jaké kožní problémy jsou u těhotných žen naprosto běžné?

V těhotenství se tělo mění. Jaké kožní problémy jsou u těhotných žen naprosto běžné?

od admin

Těhotenství je bezesporu pozoruhodné období. Minimálně s ohledem na velké hormonální, metabolické a imunologické změny, kvůli kterým se těhotná žena cítí jako v jiném těle. Ostatně právě proto o něm hovoříme jako o „jiném stavu“. Zřejmě nejviditelnější proměnou prochází kůže. Většinou jde spíše o estetické potíže, jež bezprostředně po porodu odezní. Některé problémy je naopak nutné řešit s odborníky.

Tvorba pigmentových skvrn neboli hyperpigmentace

Začněme jevem, který je pro většinu žen naprosto běžný. V důsledku hormonálních změn a zvýšené produkce melaninu dochází k tzv. hyperpigmentaci. Pigmentové skvrny se údajně týkají až 90 % těhotných.

Zvýrazněná pigmentace se obvykle nejdříve objevuje v okolí prsních dvorců. A velmi často také na těhotenském bříšku v podobě dlouhé linie zvané linea nigra (tzv. čára života). Táhne se od pupíku až ke stydké kosti a stejně jako ostatní pigmentové skvrny může přetrvat i několik měsíců po porodu.

těhotná žena

Kromě výše uvedených projevů může hyperpigmentace zasáhnout také obličej, a to především na čele, na hřbetu nosu a v okolí horního rtu. Zvýšenou tvorbu pigmentu zvanou chloasma (nebo také melasma) nesou ženy nelibě. Naštěstí ji lze minimalizovat pomocí krému na pigmentové skvrny nebo kosmetickými procedurami (chemický peeling, laserové bělení…).

Zřejmě nejjednodušším způsobem, jak hyperpigmentaci v těhotenství předcházet nebo ji alespoň výrazně zredukovat, je důsledná ochrana kůže před UV zářením. Těhotná žena by měla pokožku pravidelně promazávat vhodně zvoleným krémem s vysokým SPF faktorem a vyhýbat se sluníčku v době mezi 11. a 15. hodinou.

Strie

Zatímco pigmentové skvrny nakonec vymizí samy, mnohem komplikovanější je léčba strií, které se začínají tvořit v období po 2. trimestru. Jizvičky světle fialové barvy se zpravidla objevují na prsou, pažích, břiše a hýždích. Poměrně účinnou prevencí jsou speciální masážní techniky. Jinak se žena strií zbaví pouze pomocí laseru nebo radiofrekvenčního šetření.

Akné

Projevy akné trápí i ženy, jejichž pleť je za normálních okolností zdravá. Kritickým obdobím je opět druhý trimestr, kdy mazové žlázy vykazují vyšší aktivitu. Pomoct může kvalitní dermakosmetika. V případě prudkého zhoršení pleti může lékař doporučit antibiotika.

akné

Erytém

V průběhu prvního trimestru se mohou v oblastech obličeje a dlaní objevit zarudlé skvrny. Jedná se o tzv. palmární erytém a po porodu mizí. Vrásky by vám neměly dělat ani hemagiomy – drobné cévní nádorky. Pokud nezmizí samy, zbavíte se v centru estetické dermatologie.

Těhotenské dermatózy

Vzácnější, ale o to zrádnější zdravotní komplikace představují těhotenské dermatózy. K nejzávažnějším patří onemocnění herpes gestationis (projevuje se drobnými, velmi svědivými puchýřky), které v 15-30 % způsobuje předčasný porod. V horším případě i smrt plodu.

Související

Váš názor