Domů Recepty Vajíčka natvrdo

Vajíčka natvrdo

od jezzina

Vajíčka natvrdo jsou velmi vděčnou surovinou pro přípravu teplých i studených jídel. Vajíčka natvrdo mají tak široké použití, že recepty na pokrmy z nich vydaly možná na menší kuchařskou knihu. Jak vaříme vajíčka natvrdo? Přinášíme pár zkušeností, tipů a receptů, jak vajíčka natvrdo v kuchyni využít.

Uvařit vejce dokáže i dítě

Výmluvy typu „Já nedokážu uvařit ani vajíčka natvrdo,“ je nutno chápat jako obrazné rčení.  Protože uvařit vajíčka natvrdo dokáže opravdu každý – i trochu odrostlejší děti.

  1. Kastrolek z poloviny naplníme vodou, přivedeme ji k varu a pak na lžíci spouštíme omytá syrová vajíčka, která osm až deset minut vaříme.
  2. A nebo návod pro opravdové nešiky: omytá vajíčka vložíme do rendlíku, zalijeme vodou, postavíme na plotýnku, vodu s vejci přivedeme k varu a osm minut vaříme.

Pak rendlík i vejci a vodou vložíme do dřezu a pustíme na ně studenou vodu, abychom je prudce ochladili. Jestliže chceme jíst vajíčka natvrdo třeba k snídani, ze studené lázně je hned vyjmeme. Jinak je necháme ve studené vodě vychladit docela.

Někdy vejce prasknou přes všechna opatření

V kuchařkách se obvykle doporučuje vodu osolit, přidat do ní lžíci octa – to by mělo zabránit prasknutí skořápky vajec při vaření. Samozřejmě to lze aplikovat, ale zkušenost říká, že jsou tato opatření spíše „pro klid svědomí“, protože vajíčka někdy prasknou, někdy neprasknou – a to jak ve vodě solené a octované, tak ve vodě čisté. Spíš záleží na teplotním šoku – studená vajíčka vložená do vřelé vody mají větší riziko prasknutí.

Další radou, jak zabránit prasknutí vajíčka ve vodě, je propíchnout je před vařením. Propichování vajec ale není tak snadné, jak nám mnohé návody tvrdí. Při této činnosti hrozí prasknutí vajíčka možná v ještě vyšším procentu – ovšem vajíčka syrového. Některá vajíčka mají velice tenkou skořápku, takže i zkušené hospodyňce mohou v ruce zůstávat „křapky“.

Proč nejdou dobře loupat

Vajíčka natvrdo rychle zchlazujeme, aby se dala snadno loupat. Jenže čím to je, že i při zachování technologie rychlého zchlazování vajíčko loupeme i s vrstvami bílku?

Chyba není na naší straně, takto se chovají vajíčka absolutně čerstvá. Proto se dřív na vesnici –  když bylo víc slepic – vajíčka ukládala do komory a ke spotřebě se brala ta nejstarší („od konce“).  Mělo to i logický důvod. Opravdu čerstvě posbíraná vajíčka se vařila naměkko (protože se vyjídala lžičkou nebo vyškrábla lžičkou do skla) a nebo se smažila na másle.

Vajíčka natvrdo v kuchyni

Vajíčka natvrdo se dají využít v teplé i studené kuchyni.

  • Podáváme je místo masa ke smetanovým omáčkám (koprová, křenová, hříbková, fazolková).
  • Vajíčka natvrdo výborně chutnají i jako vložka do polévek: slepičí vývar s domácími nudlemi a vajíčkem natvrdo býval v některých krajích neodmyslitelným při svátečním velikonočním obědě.
  • Vajíčka natvrdo (nebo smažená) se přidávají i do krkonošského kysela, koprové polévky a podobně.
  • Vynikající jarní večeří jsou teplá vajíčka natvrdo rozkrájená na osminky, posypaná čerstvě nastrouhaným křenem a politá přepuštěným máslem (podáváme s chlebem).
  • Sendviče z chleba potřeného máslem a troškou hořčině, pokladeného na plátky pokrájeným vajíčkem natvrdo, jsou vítanou přesnídávkou nebo i menším studeným obědem (na výlety).
  • Ve studené kuchyni se vajíčka natvrdo využívají pro přípravu pomazánek a salátů, a to na bázi másla, majonézy nebo i tvarohu.

Nutriční hodnoty vajíčka natvrdo

(průměrná váha vajíčka 50g)

  • Energie: asi 77 kcal, 325 kJ
  • Bílkoviny: průměrně 6,3
  • Sacharidy: 0,5 g
  • Vápník: 25 mg
  • Cholesterol: 112 mg

Recepty

Smažená vejce natvrdo

4 vajíčka vařená natvrdo, 2 lžíce jemně sekané čabajky nebo ostřejšího paprikového salámu, lžíce másla, mouka, vajíčka a strouhanka na obalení, olej na smažení, sůl.

  • Vařená vajíčka příčně rozkrojíme a vyjmeme žloutky, které rozetřeme se strouhanou čabajkou a změklým máslem. Směs přisolíme a naplníme jí vnitřky vajec tak, aby bylo možné obě poloviny bílku spojit. Takto připravená vajíčka osolíme, obalíme v trojobalu a smažíme do zlatova. Podáváme s hrachovou nebo bramborovou kaší.

Jednoduchá pomazánka

2 vajíčka natvrdo, 120 g másla, 1 velké rajče, kousek bílé ředkve, pažitka, petrželka, sůl, pepř.

  • Vajíčka uvaříme natvrdo. Žloutky protřeme sítem a vmícháme do našlehaného másla. Přidáme na kostičky nakrájené rajče, stejně nakrájené bílky, nastrouhanou ředkvičku, usekané bylinky, sůl a čerstvě mletý pepř. Dobře promícháme a mažeme na tmavý nebo i na bílý chléb.

Klobásníky

1 kg brambor, 200 g cibule, 100 g másla (rostlinné), 2 vajíčka, 50 g hrubé mouky, 4 vajíčka natvrdo, hrstka sušených hub, pepř, majoránka, sůl.

  • Brambory uvaříme ve slupce, oloupeme a rozstrouháme, přidáme mouku, vajíčka, jemně sekanou cibuli, uvařené rozsekané houby, osolíme, okořeníme a prohněteme. Na proužku alobalu upravíme ze směsi obdélník, do středu dáme uvařená vajíčka a svineme do dlouhé klobásy, sejmeme z alobalu a přemístíme do vymazaného pekáčku. Pokapeme máslem a upečeme v troubě dorůžova. Krájíme na plátky a podáváme horké se zeleninovou oblohou.

Související

Váš názor