Domů Společnost Věra Špinarová: Životopis

Věra Špinarová: Životopis

od jezzina

Věra Špinarová je zpěvačka, která je stále uváděna v seznamech populárních českých interpretů populární hudby. A to je úctyhodné, protože Věra Špinarová se na koncertních pódiích úspěšně pohybuje od konce 60. let 20. století. Věra Špinarová disponuje nezaměnitelně zabarveným hlasem, který dokáže používat s takovým drivem, že je někdy přezdívána „českou Tinou Turner“.

Věra Špinarová: Životopis

Věra Špinarová má v rodném listě datum narození 23. prosince 1951. I když je považována za Ostravanku, do svých sedmi let žila v rodných Pohořelicích u Brna. Hudební vzdělání se jí dostalo ve hře na housle, které se učila šest let. K tomu přibyla ještě kytara. Jako zpěvačka začala Věra Špinarová vystupovat již ve svých 15 letech.

  • Její téměř „raketový“ start podpořila okamžitá nahrávka písně Já před tebou klečím. To jí bylo 16 let.
  • Začala pravidelně vystupovat s tehdy velmi populární ostravskou skupinou Flamengo.
  • Pěveckou průpravu získávala s kapelou Royal Beat, která hrávala na tanečních zábavách pro mládež (tak zvané „odpolední čaje“).
  • Následoval přestup ke skupině Majestic, od níž právě odešla Marie Rottrová.
  • A hned nato přišel hit, který Věru Špinarovou vynesl na špici československé populární hudby – Music Box (1970, originál nazpívala v roce 1969 Cilla Black pod názvem Surround Yourself With Sorrow.)

Zpěvačka „středního proudu“

Věra Špinarová se hraje v rádiích, vystupuje v televizi. Ostravskou dívku drobné postavy rázem zná celá republika. V roce se kapelníkem Majestiku stal Ivo Pavlík. Skupina změnila název  na Orchestr Ivo Pavlíka. Věra Špinarová se stala hvězdou souboru a v roce 1972 i manželkou Iva Pavlíka. Dál ale vystupuje pod svým dívčím jménem.

V tom samém roce ji vychází první album (tehdy zvané LP, dlouhohrající deska), které bylo pojmenováno po Pavlíkově hitu Andromeda. V roce 1974 se manželům narodil syn Adam Pavlík. Věra Špinarová se zařadila mezi „oficiální“ československé zpěvačky středního proudu populární hudby, k čemuž ji vedl i hudební styl orchestru. V té době nazpívala své největší hity, mimo jiné i českou verzi písně z filmu Tenkrát na Západě s českým názvem Jednoho dne se vrátíš. V tomto songu Ennia Morricone uplatnila nejen svůj charakteristicky zabarvený alt, ale i úžasný hlasový rozsah. Od roku 1976, kdy píseň nahrála, se stala doslova „povinnou jízdou“ všech koncertních vystoupení či přídavků.

„Rockový“ přerod

Změna hudebního žánru nastala po její změně životní. Počátkem 80. let se rozchází s Ivo Pavlíkem pracovně i osobně. Přechází k populární skupině Speciál, její repertoár a projev získává „rockovější kabátek“, což je poloha, která jejímu hlasu i temperamentu projevu víc „sedí“. V roce 1984 se Věra Špinarová vdává za Vítězslava Vávru, který byl zpívajícím bubeníkem skupiny Petra Hanniga. Manželství skončilo v roce 1988, kdy Věra Špinarová zakládá novou hudební formaci Notabene.

Úspěšný comeback

V 90. letech nastalo – jako u většiny populárních zpěváků – období útlumu, kdy bylo třeba své místo na řebříčku popularity prokázat i v podmínkách tržní ekonomiky. Věra Špinarová v této době nachází uplatnění v nově vzniklém žánru muzikálů.

Do všeobecného povědomí se Věra Špinarová dostala pomocí Václava Fischera, výrazné osobnosti českého byznysu a politiky přelomu tisíciletí. Věra Špinarová opět vydává alba a koncertuje s doprovodnou skupinou vedenou synem Adamem Pavlíkem, kterým se později stává i jejím manažerem.

Comeback Věry Špinarové byl úspěšný, a především trvalý. O její koncerty je i ve druhé dekádě 21. století zájem jako v době její nejvyšší slávy.

Související

Váš názor