Domů Zahrada Verbena v truhlíku: Pěstování

Verbena v truhlíku: Pěstování

od jezzina

Ne každý vlastní zahrádku a někteří o pozemek k zahradničení ani nestojí. K radosti a spokojenosti stačí třeba okno, terasa nebo balkón plný květů. Mohou to být například v posledních letech velmi populární verbeny, česky sporýše. Hodí se na slunečné stanoviště, ale ani polostín verbeně v truhlíku nevadí. Verbeny – sporýše kvetou v barevné škále od bílé přes výrazné odstíny červené (růžová, oranžová) až po modrou barvu. Verbena v truhlíku kvete až do října.

Verbena rozzáří balkon

Jsme-li majiteli balkonu či terasy, můžeme si vytvořit doslova květinový ráj. Někdy však vyvstává otázka, co do truhlíků a květináčů zasadit. Máme-li k dispozici pouze parapety oken, musíme zvažovat velmi pečlivě. Například truhlík verbeny (sporýš) bude příjemnou podívanou nejen pro naše oko.

Verbena, česky sporýš zahradní, je v našich podmínkách jednoletá rostlina původem z Ameriky. Převislé odrůdy krásně kvetou na plném slunci, ale v nouzi se spokojí i s polostínem. Verbena hybrida je křížencem mnoha odrůd.

Verbena: Pěstování v truhlíku

  • Na veselý truhlík s verbenou je třeba myslet už na konci zimy či začátkem jara. Semeno verbeny vyséváme počátkem března do truhlíků. Výsevy nesmíme nechat přeschnout. Klíčí během 10 až 14 dnů.
  • Můžeme si zakoupit ale i předpěstovanou sadbu verbeny, a to i průběhu léta (kvete dlouho, vyplatí se to).
  • Verbenu sázíme do truhlíků ve vzdálenosti asi 20 od sebe – rozroste se, proto potřebuje kolem sebe místo.
  • Rostliny jsou na půdu celkem nenáročné a rostou dobře v každé dostatečně výživné zahradní půdě na teplém a slunném místě.
    Verbenu můžeme vysazovat do pestrých květinových kompozicí  nebo samostatně. Rostliny jsou vhodné na terasy a do okenních truhlíků. Pěkně se vyjímají i v závěsných nádobách.
  • Verbena i v truhlíku dorůstá výšky 25 až 40 centimetrů, a kvete malými růžovými, bílými, červenými, fialovými či modrými kvítky, ozdobenými někdy dokonce jakýmsi bílým „očkem“.

Verbena je skromná a vyžaduje jen propustnou, nepřemokřenou půdu, pokud možno slunné stanoviště, přiměřenou zálivku a odstraňování odkvetlých kvítků. Za to se nám odmění ochotou kvést až dlouho do podzimu a nevadí mu ani slabší mrazíky.

Množení verbeny

Pokud bychom si chtěli na podzim verbenu nařízkovat, stačí, když z postranních výhonků vezmeme řízky. Ty dobře koření, takže pokud je zasadíme do truhlíku, zcela jistě se nám ujmou. Asi po šesti týdnech přemístíme truhlík do chladnější místnosti, kde řízky přezimují. Na jaře je pak zasadíme na místo tak, aby si jednotlivé rostlinky navzájem nepřekážely.

Samozavlažovací truhlík usnadní péči

Vhodnými truhlíky si můžete usnadnit péči, kterou je nutné květinám věnovat. Klasické tru hlíky je nutné zalévat v horkých letních dnech jednou až dvakrát denně. Samozavlažovací truhlíky s dvojitým dnem mají ve spodní části zásobu vody, která je vedena vzhůru zeminou pomocí knotů. Tak je rostlinám zajištěn nejen dostatek vody, ale nedochází ani k přemokření. Nepostradatelným prostředkem pro potěšení z balkonu plného květů je vhodné hnojivo. Jestliže zapomínáme hnojit každý týden, můžeme používat tabletová, tyčinková či granulovaná hnojiva. Je ale třebadodržovat přesně návod na použití.

Přírodní lékárna

Verbena se od pradávna používala k léčebným a podpůrným účelům

  • K vnitřnímu léčení se používá celá rostlina – nálev podporuje zažívání a jako večerní nápoj uklidňuje po nervovém vyčerpání.
  • Sporýš je velmi vhodný pro detoxikaci organismu a podporu močení.
  • Podporuje menstruaci při slabém krvácení.
  • Snižuje také srážlivost krve.
  • Je to výborný prostředek na podporu tvorby mléka i proti slabostem.
  • Přináší úlevu při epilepsii a kožních onemocněních.
  • Jako koupel pomáhá při zhmožděninách či teplotách.
  • V kosmetice se jako obklad i výplach očí používá od viktoriánské doby proti únavě víček, ale také jako vlasové tonikum, zejména společně s rozmarýnou – stačí nálev vmasírovat a pak jím vlasy opláchnout.

Související

Váš názor