S nadsázkou je možno říct, že zánět šlach je nemocí lidí se záviděníhodným zdravím: trpí jím tenisté (tak zvaný tenisový loket není nic jiného než zánět šlach), potýkal se s ním oštěpář Jan Železný, fotbalista Tomáš Rosický, pro zánět šlach nemůže tu a tam k zápasu nastoupit nejedna hvězda hokeje (trpěl jím například Dominik Hašek). Zánětem šlach ovšem mohou onemocnět všichni lidé, kteří hodiny a hodiny vykonávají jednostranný pohyb při manuální práci: šičky, dělnice u pásů, internetoví „writeři“ nebo i internetoví „pařiči“ či notoričtí „gambleři“ … Zánět šlach je bolestivé onemocnění. Pomůže od něj odborná léčba, klidový režim, podpůrná léčba a rehabilitace.
Tělo se brání
Zánět je vždy nesouhlasnou reakcí organismu na nějakou poruchu rovnováhy. Jestliže dlouhodobě a jednostranně namáháme nějaký svalový úpon (šlachu), začne příslušná část těla po čase revoltovat – upozorní na sebe zánětem. Zánět šlach je proto například typickým neduhem vrcholových sportovců, kteří mají jednostranné zatěžování určitého svalu (svalové skupiny) tak říkajíc „v popisu práce“.
Zánět šlach je někdy zrádný
Začínající zánět šlach můžeme někdy přehlédnout, i když se projevuje trvalou, vleklou, občas ostrou bolestí v lokalizované části těla. Někdy je místo zatvrdlé, oteklé nebo až zarudlé. Vrcholový sportovec má za zády sportovního lékaře, který riziko tohoto onemocnění očekává, takže projevy zachytí včas. V běžném životě se ovšem stává, že si člověk začínající zánět šlach ani neuvědomí – cítí jen bolest, která neustává, ale kterou připisuje nějakým jiným příčinám. K lékaři se odhodlá, až když je zánět silně rozvinutý.
Léčba, klid a změna pohybu
Lékař posoudí míru rozvinutí zánětu a zahájí léčbu, případně i pošle ke specialistovi. V některých případech předepíše léčivé zábaly nebo i léky k vnitřnímu užití nebo magnetoterapii či elektroléčbu. Jestliže není předpoklad, že pacient udrží část těla v klidu, může mu být zafixována (ortéza). Po vyléčení zánětu je doporučována změna pohybu, který zánět vyvolal.
Masti, esence a lázně
Při podpůrně domácí léčbě zánětu šlach jsou doporučovány masti s obsahem protizánětlivých účinných látek, což mohou být rostlinné výtažky. Často se používají balzámy typu „koňská mast“, dále výtažky z kopřiv, kokošky pastuší tobolky, kostivalu a kaštanu, kafrovníku nebo vavřínu kubébového.
Zánět šlach je rovněž diagnózou pro lázeňskou léčbu. Specializují se na něj například v Lázních Bohdaneč u Pardubic nebo v Třeboni, ve Velichovkách a všude, kde se k lázeňským kúrám používá slatinné bahno. Léčbu zánětu šlach je tak možno spojit s příjemnou dovolenou.
Ilustrační foto: sxc.hu