Domů Péče o tělo Zarostlý nehet – zarůstání nehtů na nohou

Zarostlý nehet – zarůstání nehtů na nohou

od jezzina

Nepříjemným problémem nohou bývá zarůstání nehtů do kůže. Proto se mají nehty na nohou stříhat vždy rovně a zapilovat pískovým pilníkem. Pokud jsou již nehty zarostlé, je třeba navštívit pedikérku, protože sami bychom si mohli způsobit poranění nebo i zanést infekci. Většina lidí přichází na pedikúru až v okamžiku, kdy ho trápí nějaká bolest – například zhnisaný zarostlý nehet.

Zarostlý nehet je důsledkem špatné péče

Zarostlý nehet je nepříjemný. Vznikne  obvykle neodborným zastřiháváním, a nebo – v horším případě – odtrháváním nastřiženého nehtu.  Jestliže člověk na stříhání nehtů u nohou sám nestačí, měl by o tuto službu požádat jinou osobu. Optimální je svěřit stříhání nehtů na nohou odborníkovi. Pedikúra však nebývá všude dosažitelná, navíc tato služba není v současné době právě nejlevnější. Likvidovat zarostlý nehet vlastní silou většinou nekončí dobře. A bolest způsobená hnisáním kolem nehtu nemusí být jediným možným zlem.

Jak stříháme nehty na nohou

Při zkracování nehtů na nohou používáme kleště a ploténku tvarujeme rovně. Okraje zapilujeme dohladka a kůžičku kolem lůžka opatrně zatlačíme šikmo seříznutou špejlí nebo jiným tupým předmětem. S výhodou můžeme rovněž použít odstraňovač kůžičky, určený pro nehty na rukou. Stačí jej použít pouze jednou týdně, zatímco na mechanické odhrnování nezapomeneme ani jeden večer.

Návštěva pedikérského salonu by měla být samozřejmostí pro diabetiky, kteří musejí být na veškerá poranění dolní části nohou obzvlášť opatrní. Zarostlý nehet u diabetika může znamenat počátek velkých zdravotních problémů. Každý diabetik je s touto problematikou seznámen a při kontrolách se lékaři zaměřují i na prohlídku prstů u nohou.

Desatero péče o nohy

A aby nám nohy dobře běhaly, musíme o ně dbát.

  1. Nohy si každý den myjte mýdlem, nebo si je koupejte ve vlažné mýdlové vodě.
  2. Nohy si čistým ručníkem důkladně osušte dosucha, nezapomeňte je utřít i mezi prsty.
  3. Pedikúru dopřejte svým nohám každý týden. Před stříháním nehtů nohy namočte a nehty na prstech si stříhejte rovně. Postranní okraje nevystříhávejte.
  4. Po ostříhání nehty jemně zbruste pilníčkem do úrovně konce prstu.
  5. Zarostlé nehty a mozoly svěřte odbornici – pedikérce.
  6. Špínu za nehty odstraňujte kartáčkem, nikoliv ostrým předmětem.
  7. Po odmočení důsledně odstraňujte zrohovatělou kůži na ploskách nohou ina prstech, vždy však jemně a potupně kartáčkem nebo pemzou.
  8. Používání hydratačních krémů dodává pokožce pružnost. Nenanášejte je však mezi prsty. Zato nezapomeňte natřít kůžičku pod nehty.
  9. Jestliže máte prostor mezi prsty nebo dokonce nehty postižen plísňovým onemocněním, postiženou kůži natírejte protiplísňovými mastmi nebo Nejlépe však uděláte, když s plísněmi navštívíte kožního lékaře.
  10. Každý den si berte čisté punčochy a ponožky, zvolte je z přírodních materiálů, bavlněné, vlněné, froté, které jsou přesně na velikost vaší nohy.

Související

Váš názor