Domů Bydlení Zavařování v troubě

Zavařování v troubě

od jezzina

Domácí konzervování ovoce a zeleniny se děje většinou podle osvědčených rodinných receptur a zavedených “technologických” postupů. Děláme to ale vždy správně? Nejsou i jiné, třeba časově a energeticky méně náročné postupy, než ty, které rok co rok stejně provádíme? Musí se zavařovat jen v parním hrnci? A jak to je se zavařováním v troubě?

Aby bylo zavařování efektivní

Pro požadovanou trvanlivost zavařených potravin potřebujeme:

 1. kvalitní suroviny,
 2. vhodné a čisté zavařovací nádoby,
 3. konzervační prostředky (cukr, sůl, ocet, případně koření).

Kvalitní surovina je opravdu vyzrálé ovoce. Nesmí být však přezrálé, měkké nebo vadné (například počínající hniloba). Aby práce, suroviny a energie nepřišly nazmar, je třeba dodržovat základní zásady.

 • Při zavařování dbejte na čistotu. To se netýká jen ovoce, zeleniny, ale i všech nádob a pomůcek, dokonce i rukou zpracovatele.
 • Suroviny musíte omývat, někdy i máčet, tak dlouho, až voda použitá na omývání je zdánlivě čistá.
 • Jakmile ovoce oloupete, vypeckujete a nakrájíte, už je neomývejte, protože by se odplavily cenné šťávy.
 • Suroviny lépe zbavíte nečistot ve vlažné vodě.
 • Pokud je to možné, používejte nádobí z nerezu nebo s neporušeným smaltem.
 • Hrnce, kastroly, síta, naběračky je vhodné vyhradit jen pro tyto účely.
 • Zavařovací sklenice naskládejte naráz do dřezu, do každé dejte pár kapek jaru a nalijte do nich vařící vodu.
 • Štětkou na rukojeti vymyjte a pak po jedné oplachujte ve vařící vodě tak dlouho, až pěna z jaru úplně zmizí. Z mycího prostředku nesmí zůstat ve sklenicích nic.
 • Sklenice pak postavte dnem vzhůru na čistou, vyžehlenou utěrku.
 • Neotírejte je.
 • V mnoha případech je výhodnější používat menší sklenice, aby nezůstávaly zbytky podléhající rychle zkáze. U kompotů tak navíc získáváme možnost ovoce vhodně kombinovat až před podáváním. Výsledek je mnohem efektnější než když je mícháme hned při zavařování.
 • Ovoce zpracovávejte po menších dávkách.
 • Připravené produkty je pak nutno sterilovat.

Zavařování v troubě

Místo zavařovacího hrnce dobře poslouží ke sterilizaci také horkovzdušná trouba.

 • Osvědčil se způsob, kdy hluboký plech (pekáč) vyložíte třemi vrstvami papíru, na to naskládáte sklenice, nalijete na tři prsty vody a dáte do studené trouby.
  Zahřívejte 15 minut na největší výkon a pak 45 minut na sporo. Pak troubu vypněte a kompoty nebo zavařeninu nechejte v troubě do následujícího dne.
 • Možné je i zavařování v předehřáté troubě, kdy uzavřené sklenice postavíte na hlubší plech naplněný do výšky 2 cm horkou vodou.
  Doba zavařování je pak ale delší (60-80 minut, v plynové troubě stupeň 1, v elektrické při teplotě 90-100 °Celsia).

Sterilování v obyčejném hrnci

Leckoho může od sterilizace odrazovat obtížná manipulace s velkým zavařovacím hrncem. Klidně zvolme menší nádobu s těsně přiléhající poklicí, do které ukládáme sklenice na složenou utěrku. Potřebné množství vody zahříváme velmi pomalu. Teplotu nelze přesně hlídat, proto tento způsob raději nepoužíváme při konzervaci surovin náchylných k rozvaření.

Jiný způsob: Do hrnce tak velkého, aby se do něj sklenice pohodlně vešly, dáme několik vrstev papíru a papírem obalíme i jednotlivé sklenice, aby se nedotýkaly navzájem a ani stěn hrnce. Do hrnce dejte tolik vody, aby byly sklenice do tří čtvrtin ponořeny. Vodu uveďte do varu a vařte na mírném ohni tak dlouho a při takové teplotě, jak udává recept.

Elektrický zavařovací hrnec

V domácnostech, kde se zavařuje hodně, stojí naopak za úvahu elektrický zavařovací hrnec vybavený automatikou. Přesně si ohlídá teplotu vody i dobu procesu, ve dvou vrstvách pojme najednou až 24 zavařovaček. Jeho velká výhoda je rovněž v tom, že se osvědčuje při zabijačkách nejen na konzervaci různých pokrmů, ale také vaření jitrnic a dalších zabijačkových specialit.

0 komentář

Související

Váš názor