Domácí konzervování ovoce a zeleniny se děje většinou podle osvědčených rodinných receptur a zavedených “technologických” postupů. Děláme to ale vždy správně? Nejsou i jiné, třeba časově a energeticky méně náročné postupy, než ty, které rok co rok stejně provádíme? Musí se zavařovat jen v parním hrnci? A jak to je se zavařováním v troubě?
Aby bylo zavařování efektivní
Pro požadovanou trvanlivost zavařených potravin potřebujeme:
- kvalitní suroviny,
- vhodné a čisté zavařovací nádoby,
- konzervační prostředky (cukr, sůl, ocet, případně koření).
Kvalitní surovina je opravdu vyzrálé ovoce. Nesmí být však přezrálé, měkké nebo vadné (například počínající hniloba). Aby práce, suroviny a energie nepřišly nazmar, je třeba dodržovat základní zásady.
- Při zavařování dbejte na čistotu. To se netýká jen ovoce, zeleniny, ale i všech nádob a pomůcek, dokonce i rukou zpracovatele.
- Suroviny musíte omývat, někdy i máčet, tak dlouho, až voda použitá na omývání je zdánlivě čistá.
- Jakmile ovoce oloupete, vypeckujete a nakrájíte, už je neomývejte, protože by se odplavily cenné šťávy.
- Suroviny lépe zbavíte nečistot ve vlažné vodě.
- Pokud je to možné, používejte nádobí z nerezu nebo s neporušeným smaltem.
- Hrnce, kastroly, síta, naběračky je vhodné vyhradit jen pro tyto účely.
- Zavařovací sklenice naskládejte naráz do dřezu, do každé dejte pár kapek jaru a nalijte do nich vařící vodu.
- Štětkou na rukojeti vymyjte a pak po jedné oplachujte ve vařící vodě tak dlouho, až pěna z jaru úplně zmizí. Z mycího prostředku nesmí zůstat ve sklenicích nic.
- Sklenice pak postavte dnem vzhůru na čistou, vyžehlenou utěrku.
- Neotírejte je.
- V mnoha případech je výhodnější používat menší sklenice, aby nezůstávaly zbytky podléhající rychle zkáze. U kompotů tak navíc získáváme možnost ovoce vhodně kombinovat až před podáváním. Výsledek je mnohem efektnější než když je mícháme hned při zavařování.
- Ovoce zpracovávejte po menších dávkách.
- Připravené produkty je pak nutno sterilovat.
Zavařování v troubě
Místo zavařovacího hrnce dobře poslouží ke sterilizaci také horkovzdušná trouba.
- Osvědčil se způsob, kdy hluboký plech (pekáč) vyložíte třemi vrstvami papíru, na to naskládáte sklenice, nalijete na tři prsty vody a dáte do studené trouby.
Zahřívejte 15 minut na největší výkon a pak 45 minut na sporo. Pak troubu vypněte a kompoty nebo zavařeninu nechejte v troubě do následujícího dne.- Možné je i zavařování v předehřáté troubě, kdy uzavřené sklenice postavíte na hlubší plech naplněný do výšky 2 cm horkou vodou.
Doba zavařování je pak ale delší (60-80 minut, v plynové troubě stupeň 1, v elektrické při teplotě 90-100 °Celsia).
Sterilování v obyčejném hrnci
Leckoho může od sterilizace odrazovat obtížná manipulace s velkým zavařovacím hrncem. Klidně zvolme menší nádobu s těsně přiléhající poklicí, do které ukládáme sklenice na složenou utěrku. Potřebné množství vody zahříváme velmi pomalu. Teplotu nelze přesně hlídat, proto tento způsob raději nepoužíváme při konzervaci surovin náchylných k rozvaření.
Jiný způsob: Do hrnce tak velkého, aby se do něj sklenice pohodlně vešly, dáme několik vrstev papíru a papírem obalíme i jednotlivé sklenice, aby se nedotýkaly navzájem a ani stěn hrnce. Do hrnce dejte tolik vody, aby byly sklenice do tří čtvrtin ponořeny. Vodu uveďte do varu a vařte na mírném ohni tak dlouho a při takové teplotě, jak udává recept.
Elektrický zavařovací hrnec
V domácnostech, kde se zavařuje hodně, stojí naopak za úvahu elektrický zavařovací hrnec vybavený automatikou. Přesně si ohlídá teplotu vody i dobu procesu, ve dvou vrstvách pojme najednou až 24 zavařovaček. Jeho velká výhoda je rovněž v tom, že se osvědčuje při zabijačkách nejen na konzervaci různých pokrmů, ale také vaření jitrnic a dalších zabijačkových specialit.