Domů Nemoci Zelený zákal: příznaky a jeho léčení

Zelený zákal: příznaky a jeho léčení

od jezzina

I když zelený zákal bývá nejčastější příčinou slepoty, podle názoru lékařů o něm lidé vědí jen velmi málo. Tato choroba je způsobena zvýšeným vnitroočním tlakem a četnost jejího výskytu se zvyšuje přímo úměrně s věkem. Podle některých pramenů je každý desátý dospělý člověk ve věku nad čtyřicet let její potenciální obětí, protože trpí zmíněným tlakem uvnitř oka, aniž by o tom ovšem věděl.

Příznaky zeleného zákalu

Nejnebezpečnější na zeleném zákalu je, že probíhá plíživě a zpočátku se neprojevuje žádnými zřetelnými příznaky. I když v další fázi dochází k zužování zorného pole, lidé mu nepřikládají žádný význam, protože ostrost vidění, která by je upozornila, že cosi není v pořádku, zůstává dlouho zachována.

Teprve když jednoho rána zjistí, že vidí svět jako z úzké roury, je jasné, o jakou chorobu jde. V té době je již ale bohužel oko nevratně poškozeno. Z těchto důvodů lékaři doporučují, aby lidé starší 40 let pravidelně navštěvovali očního lékaře, který pomocí speciálních přístrojů přeměří především hodnoty vnitřního tlaku oka.

Příčiny zeleného zákalu

Zelený zákal (glaukom) znamená nadměrné zvýšení nitroočního tlaku, a to v důsledku hromadění „komorové vody“ v oku. Tímto tlakem jsou stlačovány krevní vlásečnice (kapiláry), které zásobují nervové spojení oka s mozkem. Výsledkem dlouhodobého zvýšení nitroočního tlaku jsou poruchy zraku, ztížené rozmlžené viděníoslepnutí na postiženém oku. Přibližně tři procenta populace starší 50 let trpí tak zvaným primárním typem glaukomu, který nemá rozpoznatelné příčiny (například traumata, infekce).

Onemocnění je děleno podle průběhu a rozvoje onemocnění:

    1. otevřený zelený zákal

 

  1. uzavřený zelený zákal

V prvním případě se jedná o pomalé zvyšování nitroočního tlaku a postupu onemocnění, v případě uzavřeného zeleného zákalu dochází k náhlému rychlému rozvoji onemocnění, které vyžaduje okamžitou léčbu.

Léčba zeleného zákalu

Terapie zeleného zákalu spočívá v podávání léků, které snižují nitrooční tlak (snížením tvorby komorové tekutiny), nebo provedení operace. Léky jsou podávány dlouhodobě a je nutné je užívat pravidelně obvykle několik let.

Léky jsou podávány buď celkově (jako tablety, výjimečně v akutních případech v injekcích), nebo častěji jako oční kapky. Výhodou očních kapek je omezení možných nežádoucích účinků léků jen na oblast oka (nejčastěji pocity pálení, řezání, infekce). Ani při těchto projevech nežádoucích účinků není vhodné kapky přestat užívat, je ale nutné konzultovat s očním lékařem.

Operace zeleného zákalu

Zelený zákal může být odstraněn rovněž chirurgickou cestou. Operace zeleného zákalu patří k poměrně častým zásahům, i když není vhodná pro každý typ glaukomu. Odborníci rozdělují operace zeleného zákalu na dvě skupiny:

  1. penetrující
  2. nepenetrující

Rozdíl spočívá ve vytvoření stálého otvoru v oční kouli. Protože stálý otvor, který je vytvořen při prvním typu operace zeleného zákalu, může stát zdrojem infekční nákazy, proto jej obdotníci v očním lékařství považují za méně bezpečný, i když má větší vliv na potřebném snížení nitroočního tlaku.

V současné době se operace zeleného zákalu provádí laserovou technologií.

Víte, že…

při onemocnění zeleným zákalem je potřeba opatrnosti při užívání léků, které mohou jako jeden ze svých účinků zvyšovat nitrooční tlak? Je třeba užívat je pouze po konzultaci s očním lékařem. Z často užívaných léků se jedná například mimo jiné o často užívané Algifen, Baralgin, Diazepam, Buscopan, Endiform a Fenistil.

Související

1 komentář

Anonym 16.8.2021 - 9.36

je mozno u 23leteho cloveka zeleny zakal a jaka je lecba a uspesnost

Reply

Váš názor