Domů Zahrada Zmijovec: Pěstování

Zmijovec: Pěstování

od jezzina

Zmijovec je rostlina s velkou podzemní hlízou, z níž vyráží buď velký trojčetný složený list, nebo jednou za několik let obří květenství. Tvoří ho velký červenohnědý listen, takzvaný toulec, a palice. Na palici jsou v hustých šroubovicích přisedlé stovky drobných květů. Květenství je pozoruhodné nejen svou bizarností, ale také ukrutným zápachem, který připomíná zkažené maso. Rostli tím ale „netrestá“ svého pěstitele. Chce jen přilákat mouchy, které ji opylují.

Kvetoucí zmijovec neutajíme

Zmijovec je rostlina, kterou v době jejího květu nikdo neutají. Protože je zmijovec opylován především mouchami, vydává jeho květ aroma připomínající zápach rozkládajícího se zkaženého masa. Zmijove ale vykvétá jen jednou za čtyři roky. A jeho květ je tak podivuhodný, že mu pěstitelé několik dní zápachu rádi odpustí – za tu podívanou.

Zmijovec pochází ze severovýchodní Indie. Nejlépe se mu daří v lese a kvete pokaždé v období monzunových dešťů. I když její květ vypadá nádherně, domorodci tuto kytku pěstují na polích hlavně kvůli podzemní hlíze. Ta je za syrova jedovatá, ovšem po uvaření je vyhledávanou pochoutkou. K dekoraci se použít nedá, protože její květenství nepříjemně páchne po zkaženém mase.

Zmijovec má jen jeden list

Tato hlíznatá rostlina je ovšem opravdu pozoruhodná. Z podzemní hlízy vyrůstá jeden jediný list, který je však natolik bohatě členěn, že připomíná stromek. Podle druhu může jít o stromek vysoký jen pár centimetrů, až po obry dorůstající výšky pěti metrů. Nejčastěji pěstovaným druhem je Amorphophallus rivieri, vysoký kolem metru.

Tmavě purpurový květ je rovněž mohutný a velmi odporně páchne. Nečiní to, aby nám znepříjemnil život, ale aby přilákal mouchy, které ho opylují. Zmijovec může mít květy až metrové, toulec je různě barevný. Kvete v měsících od dubna do června jednou za několik let, obvykle tak po čtyřech letech.

Zmijovec: Pěstování

Zmijovci vyhovuje rozptýlené světlo a postačí mu běžné pokojové podmínky. V létě může být venku v polostínu.

  • V březnu se hlízy vysazují do výživné zeminy.
  • Hlízu vsadíme do květináče tak, aby její rovnější část směřovala nahoru a nebyla zakryta.
  • Mírně zaléváme a po zmrzlících můžeme květináč vynést na zahradu do polostínu.
  • Každý týden se přihnojuje pro novou hlízu a květ. Je vhodné zmijovec přihnojovat roztokem plného hnojiva nebo umístit do květináče tyčinku hnojiva.
  • Během vegetace vyžadují dostatek vláhy, ale nesnášejí přelévání, tak jako všechny hlíznaté rostliny. Proto je dobrá drenáž výhodou.
  • Na podzim odumírá list.
  • Hlíza přezimuje buď v květináči bez zálivky, nebo mimo něj při teplotě od 15 do 20 o Celsia.
  • Pokud přezimuje v příliš velkém chladnu, až několik let nekvete.
  • Už na podzim při vyjmutí hlízy bývá někdy patrný zárodek vyvíjejícího se květu, takže je možné hlízu umístit v nádobě bez zeminy a nechat ji tam vykvést.
  • Až po odkvětu ji přesazujeme do substrátu, protože tehdy se vyvíjí teprve list.
  • Zmijovec se snadno množí dceřinými hlízkami.
  • Květů se dočkáme většinou po čtyřech letech, někdy to ovšem trvá déle.

Související

4 komentáře

Petr 25.3.2019 - 20.46

Tak to mam super zmijove.c. V lonskem roce vykvetl po 6.letech a letos znovu ze stejne cibule

Reply
Daniel 22.3.2020 - 10.29

Letos vykvetl no krasa a smrad

Reply
Mirka 11.4.2021 - 17.32

Nám kvete každý rok máme ho už skoro 10 let !!!!

Reply
Jiřina 19.5.2022 - 20.26

Máme zmijovec také něco kolem 10 let, letos odkvetl a přichystal nám překvapení. Po odkvětu z hlízy vyrazil nikoliv list jako pokaždé, ale jakýsi podivný výhonek, asi pět centimetrů vysoký, který se na vrcholu rozpukl a kouká z něj něco, co vypadá jako zmenšenina karfiolu. Máte někdo tušení, co to může být?

Reply

Váš názor