Máte ztuhlou šíji? Bolí vás hlava od krční páteře? Předejděte nepříjemným bolestem cvičením. Nemusíte se ničeho obávat – cviky na krční páteř jsou jednoduché a nezaberou moc času. Důležité ale je procvičovat krční páteř pravidelně.

Krční páteř je velmi citlivou a také velmi namáhanou částí těla. Buďme upřímní – současný styl života ji moc neprospívá. Hodiny trávíme nepřirozeně skloněni nad klávesnicí počítače nebo před televizní obrazovkou. Chybí nám nedostatek přirozeného pohybu, a není proto divu, že nás často pobolívá hlava nebo máme problémy s krční páteří.

Cviky na krční páteř – léčba i prevence

Cviky na krční páteř vám mohou pomoci zbavit se nepříjemné bolesti v zátylku nebo v temeni hlavy. Pokud vás zatím problémy s krční páteří nezasáhly, ale patříte k „rizikové skupině“ (sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, jednotvárná fyzická zátěž), zařaďte cviky na krční páteř jako prevenci.

Cviky na krční páteř bychom měli provádět pravidelně. Ideální je stanovit si pevnou dobu, kdy si na sebe uděláte čas a krční páteř si procvičíte. Může to být ráno před odchodem do práce, během polední pauzy nebo večer místo pravidelného lenošení u televize.

Cviky na uvolnění krční páteře

Sedněte si rovně na židli. Pravou rukou uchopte hlavu nad levým uchem. Hlavou tlačte proti ruce a rukou proti hlavě. Tlak by měl být vyrovnaný, aby nedošlo k žádnému pohybu. Po chvíli uvolněte. Pravou ruku nechte na hlavě a nechte ji působit vlastní vahou, aby se krk uvolnil. Po chvíli ještě pravou rukou na hlavu zatlačte. Vše opakujte i na druhou stranu.

Podobným způsobem uvolněte také šíji. Obě ruce dejte na zátylek (dlaně můžete dát přes sebe), lokty směřují k podložce. Rukama tlačíme do zátylku a měli bychom cítit, jak se nám uvolňuje šíje. Vydržte několik vteřin a pak uvolněte.

Cviky na krční páteř – úklony

Krční páteř skvěle procvičíte úklony hlavy dopředu a dozadu. Opakujte pětkrát až desetkrát. Pak hlavou provádějte úklony do strany (doleva a doprava). Opakujte pětkrát až desetkrát.

K procvičení páteře přidejte i ramena. Stále sedíte rovně na židli. Ruce volně podél těla. Ramena zvedejte nahoru k uchům a poté dolů. Opakujte desetkrát. Pak můžete procvičit vždy jen jedno rameno. Přidat můžete i kroužení rameny.

Ideálními cviky na krční páteř jsou polokroužky. Začněte u levého ramena a udělejte polokruh k pravému rameni. Pak zpět k levému. Kroužky provádějte pomalu a opakujte desetkrát. Polokroužky nejprve provádějte předem a pak zadem (jakoby v záklonu).

Pokud budete cviky na krční páteř provádět pravidelně, po čase pocítíte úlevu a budete se opět cítit fit. Skvělé bude, když do svého programu zařadíte i nějaké další cvičení, jako je například jóga nebo pilatek.