Domů Zdraví Hlasivky: Jejich léčba vždy vyžaduje klid a dostatek vlhkosti

Hlasivky: Jejich léčba vždy vyžaduje klid a dostatek vlhkosti

od jezzina

Na tvorbě konečného lidského zvuku se sice podílí více faktorů, za hlavní hlasový orgán však lze považovat hlasivky. Ztráta hlasu, afonie, občas krátkodobě provází záněty hrtanu, ale může jít i o jiná, například neurologická onemocnění (nitrolební nádory, obrna bloudivého nebo vratného nervu). Zvláštním případem je hysterická reakce, kdy nemocný nemůže mluvit, ale jeho kašel zůstává stále stejně hlasitý.

Bez hlasivek bychom nepromluvili

Co jsou hlasivky? Jde o dva vazivové pruhy pokryté sliznicí, které jsou součástí hrtanu. Hlasivky jsou proudem vzduchu vycházejícího z plic rozkmitávány a podle jejich napětí a šíře štěrbiny mezi nimi vzniká tón určité výšky a intenzity. Ten je dále utvářen do konečné podoby tvářemi, jazykem, rty, čelistmi i měkkým patrem. Takové „úpravě“ hlasu říkáme artikulace.

Na zabarvení hlasu se dále podílí nosní dutiny i tak zvané paranasální dutiny, které jsou skryty v horní čelisti. Srozumitelnost artikulovaného slova také pochopitelně záleží na stavu chrupu. Všechny „pomocné orgány“ mohou být bez jediné chybičky, ale když hlasivky nevydají čistý tón, hlas nezní dobře. Vyladění hlasivek je dáno jejich anatomickými vlastnostmi – uložením, délkou, elastičností, pohyblivostí, schopností uzavřít se a hladkostí okrajů. Například v důsledku anatomických rozdílů mezi mužským a ženským hrtanem má každé pohlaví charakteristický hlas.

Namáhané hlasivky způsobují chrapot

Nejčastější poruchou hlasivek je chrapot. Jde o příznak, jímž se může projevit několik onemocnění. V prvé řadě to jsou záněty hrtanu, při nichž sliznice dýchacích cest (i hlasivek) prosákne. Příčinou bývá infekce, alergická reakce, ale i dráždění chemickými látkami či cigaretovým kouřem. Průběh může být akutní (trvá kolem týdne až deseti dnů), nebo chronický (řádově týdny). Léčba spočívá v eliminaci vyvolávající příčiny.

Nemoc zpěváků a učitelek

Chrapotem se projeví i nadměrná hlasová námaha. Znají ji profesionální zpěváci, ale bývá charakteristická i pro školní prostředí. Postihuje jak děti, které na sebe upozorňují „řevem“, tak pedagogy, kteří se snaží hlučící třídu překřičet. Nebezpečí hrozí, když je hlas zvýšené intenzity posazen do nepřirozené výšky. Změny hlasivek v těchto případech začínají na cévách, které se rozšiřují, vznikají k drobné krevní výlevyhematomy. Ty se v dalším postupu přeměňují na vazivové útvary – známé uzlíčky na hlasivkách. V tomto stadiu je již nutná chirurgická léčba, po níž by měl následovat nácvik správné hlasové techniky.

„Vždyť je to jen chrapot…“

Nad déletrvajícím chrapotem nelze mávnout rukou. Může se totiž za ním skrývat i rakovina hrtanu. Více jsou ohroženi kuřáci a alkoholici. V zásadě platí pravidlo, že každý chrapot trvající déle než dva až tři týdny by měl vyšetřit otorhinolaryngolog.

Domácí léčba, když hlasivky neposlouchají

  • Když se už hlasivky vzepřou a začnou zlobit, dopřejme jim pár dní klidu. Hlasový klid prospěje nejen jim, ale pravděpodobně i okolí.
  • Na hlasivky působí dobře vdechování par z odvaru řepíčku lékařského či šalvěje. Vyznavači aromaterapie jistě znají příznivé účinky výparů eukalyptového nebo borovicového oleje.
  • Kouření, vdechování dráždivých par a plynů, nesvědčí jim znečištěné prostředí stejně jako dlouhodobý pobyt v klimatizovaných prostorách.
  • Při nachlazení bývají hlasivky prosáklé a námaha je může snáze poškodit. Proto je lépe se vyhýbat nejen křiku, ale i zpěvu.
  • Mutující chlapci by hlasivky měli šetřit. Právě v tomto období se na nich mohou napáchat velké škody, zvláště v neodborně vedených pěveckých sdruženích.
  • Všichni, kdož se hlasem „živí“ – tedy nejen herci a zpěváci, ale i učitelé, telefonistky, dispečeři, by se měli naučit svůj hlas používat a osvojit si správnou techniku.

Víte, že..

… je mylná představa, že hlasivky lze propláchnout kloktáním či pitím léčivého moku? Hrtan chrání hrtanová příklopka – epiglottis, která do dýchacích cest za normálních okolností nepropustí ani kapku. Dojde-li však omylem k tomu, že se do hrtanu dostane něco jiného než plynné látky, rozkašleme se. Jedinou cestou, jak dostat léčivé substance přímo k hlasivkám, je inhalace. Dobrá hydratace (zavodnění) organismu však svědčí i hlasivkám.

Související

Váš názor