Domů Zdraví Bolest hlavy: Příčiny a prevence

Bolest hlavy: Příčiny a prevence

od Jana Poncarová

Bolest hlavy dokáže pěkně otrávit a znepříjemnit život. Jaké jsou příčiny bolesti hlavy? Proč nás hlava bolí? A jak se bolestem hlavy bránit?

S bolestí hlavy se setkal snad každý z nás. Důvody, proč nás hlava bolí, jsou různé. Někdy může jít o doprovodný jev některého onemocnění (například i obyčejné chřipky), jindy je bolest hlavy sama o sobě onemocněním (migréna). Hlava nás také může pobolívat kvůli nezdravému životnímu stylu, kdy nemáme dostatek čerstvého vzduchu, čas trávíme sezením u počítače, málo se hýbeme a zažíváme stres.

Bolest hlavy: Migréna

Každý, kdo alespoň jednou zažil migrénu, ví, že jde o velmi nepříjemnou a velmi silnou bolest hlavy. U každého je migréna zapříčiněna něčím jiným – u někoho vyvolá intenzivní bolest hlavy problém s krční páteří, u jiného nevhodné potraviny (sladkosti, jídlo bohaté na „éčka“), stres nebo nedostatek spánku.

Tenzní bolest hlavy

Dalším typem bolesti hlavy je tzv. tenzní bolest, jejíž příčinou je například vyčerpání organizmu, nedostatek energie, stres nebo strach. Tato bolest hlavy je zpravidla tupá a v hlavě cítíte jakoby tlak. Tenzní bolest hlavy je nepříjemná a můžete mít pocit, že vás bolí i vlasy, když se jich dotknete.

Bolest hlavy může být také projevem deprese. Jejími dalšími příznaky jsou únava, dlouhodobá apatie, nechutenství.

Bolest hlavy a úrazy

Bolest hlavy může mít příčinu i v úrazu. Pokud jste se uhodili do hlavy a ta vás bolí, měli byste neprodleně navštívit lékaře, který vás vyšetří!

Jak se vyhnout bolesti hlavy

Bolest hlavy je často spojena s nezdravým životním stylem. Pokud jste náchylní k migréně nebo tenzní bolesti hlavy, vyzkoušejte tato preventivní opatření:

  • Dopřejte si dostatek spánku.
  • Nebuďte ve stresu.
  • Jezte pravidelně a vyhýbejte se nezdravým jídlům. Pozor si dejte na nadměrné množství alkoholu.
  • Pravidelně větrejte.
  • Hýbejte se. Pokud neholdujete sportu, zařaďte do svého programu alespoň pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.
  • Pijte dostatek čisté vody.
  • Najděte si čas sami na sebe a relaxujte.

Bolest hlavy a prášky

Je to ten nejjednodušší způsob, jak si od bolesti hlavy ulevit. Sáhnete po zázračné růžové pilulce a bolest hlavy zmizí. Prášky nám sice pomohou od bolesti téměř ihned, ovšem neodstraní příčinu! Proto pokud trpíte bolestmi hlavy dlouhodobě, obraťte se raději na odborníky a zjistěte, proč vás hlava bolí a mohli jste odstranit také příčinu.

Související

Váš názor