Domů Zdraví Bolest prsou: Příčiny

Bolest prsou: Příčiny

od Jana Poncarová

Každá žena dobře ví, jak umí být prsa citlivá. Když se blíží menstruace, většinou v nich cítíme charakteristický tlak. Jenže, co když prsa bolí jinak? Jaké jsou příčiny? A může to být signál nějaké nemoci?

Bolest prsou při menstruaci

Jestliže vás trápí napětí nebo bolest v prsou, nejste sama. S podobnými problémy se potýká více žen. Zkuste si jen tak udělat drobný průzkum mezi vašimi kamarádkami. Bolesti v prsou se odborně říká mastalgie.

Bolesti v prsou, které se objevují před menstruačním cyklem, jsou způsobeny hormonálními pochody v těle. Trápí většinou dívky a mladé ženy. S věkem většinou ustupuje. Projevuje se spíše jako tlak v prsou, někdy může bolest vystřelovat do ramene, podpaží a paže. Po skončení menstruace pak bolest v prsou odezní.

Bolest prsou mimo menstruaci

Jenže co když prsa bolí i v době mimo menstruaci? A bolest je divná, jiná – většinou ostrá a týká se třeba jen jednoho prsu. Každou ženu asi napadne i ta nejhorší varianta – totiž rakovina prsu. Nemusí hned jít o nejhorší, ale místo sezení u internetu a stanovování vlastní diagnózy je lepší navštívit lékaře.

Nebojte se, s velkou pravděpodobností o rakovinu prsu nepůjde, protože nádory většinou nebolí (jsou však výjimky). Zavolejte raději svému gynekologovi a domluvte si vyšetření. Mamografií rozhodně nic nezkazíte. Zvláště pokud jste staršího věku, měla byste na ni docházet pravidelně.

Většinou jde o cysty

Nejčastější diagnózou v případě ostré a palčivé bolesti prsou, která přichází mimo menstruační cyklus, bývá fibrocystická mastopatie. Jinak řečeno, v prsou máte cysty. Což není nic tragického, trpí na ně řada žen.

Cystu si většinou můžete také nahmatat – možná vás to vyděsí, protože si řeknete, že jde o bulku. Většinou se cysty zvětší během menstruace nebo mohou více bolet v období stresu. Některým ženám pomohou antikoncepční pilulky. Proti bolesti můžete užívat klasické tlumiče – například ibalgin.

Související

Váš názor