Domů Zdraví Crohnova nemoc: dieta, jídelníček

Crohnova nemoc: dieta, jídelníček

od admin

Crohnova nemoc patří mezi zánětlivá onemocnění trávicí soustavy, nejčastěji střev, která postihují pacienty celoživotně. Ke zlepšení jejich stavu částečně přispívá dodržování jistých dietních opatření a upřednostňování některých potravin. Druhům potravin, které jsou pro pacienty s Crohnovou nemocí vhodné, a které naopak ne, se podrobně věnujeme v tomto článku.

Význam diety při léčbě onemocnění

Pro zánětlivá onemocnění trávicí soustavy (mezi nejčastější patří Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida) je typické střídání dvou fází: Fáze relapsu, kdy dochází k akutním projevům nemoci ( a kdy si stav pacienta nezřídka vyžádá hospitalizaci někdy dokonce i s nutností podávání nitrožilní výživy) a remisní fáze, kdy je pacient ve stabilizovaném stavu (díky lékům, které užívá) a je s jistými omezeními (jako je nadměrná fyzická zátěž) schopen běžného života. Dodržování lékaři doporučených dietních opatření může do jisté míry snížit četnost relapsů, a zároveň tlumit jejich intenzitu.

Crohnova nemoc

Vhodné potraviny

Dietní opatření vycházejí z upřednostňování potravin, které nezatěžují trávicí soustavu pacienta (protože neobsahují příliš mnoho zbytků zatěžujících střevní sliznice), a současně ve vynechání potravin, které jeho trávicí trakt naopak zatěžují. Za vhodné potraviny jsou považovány především bílé hladké pečivo (bez obsahu zrníček), obiloviny, rýže, pohanka a ovesné vločky. Dále pak tepelně upravená zelenina, kompotované ovoce a ovocné přesnídávky. Z mléčných výrobků jsou vhodné především zakysané produkty a tvrdé sýry. Velmi důležitou složkou jídelníčku pacientů s Crohnovou chorobou jsou ryby, a to z toho důvodu, že jsou bohatým zdrojem omega3 nenasycených kyselin, které působí protizánětlivě, a významně tak přispívají ke zlepšení zdravotního stavu pacientů. Z téhož důvodu patří mezi vhodné potraviny rostlinné oleje (olivový, řepkový, slunečnicový nebo z dýňových semen). Z masa je pak vhodné především bílé maso (kuřecí, krůtí nebo králičí) nebo libové hovězí. Z luštěnin je vhodná červená čočka, protože je na rozdíl od ostatních druhů luštěnin zbavená slupek, a nezpůsobuje tak nadýmání.

Nevhodné potraviny

Naopak do skupiny potravin, které jsou pro pacienty trpící Crohnovou nemocí nevhodné, patří tepelně neupravené mléko, plísňové a tavené sýry, syrové ovoce (s výjimkou banánů a strouhaných jablek), syrová zelenina a zeleninové druhy nebo luštěniny, které způsobují nadýmání. Vhodná nejsou ani vejce (zejména vařená natvrdo) a produkty z nich vyrobené včetně majonéz. Zažívací obtíže působí také hůře stravitelné druhy masa, mezi nimi kachní a vepřové. Mezi zapovězené potraviny pak patří uzeniny, sádlo, ale také máslo nebo margaríny. Vhodné nejsou ani potraviny s obsahem éček, zejména pak glutamátu sodného. Pacientům se rovněž nedoporučuje pití perlivých nápojů, ideálním nápojem je čaj.

Jídelníček pacientů s Crohnovou nemocí

Z výše uvedeného rozlišení potravin pak vychází jídelníček, který by měl být bohatý především na omega3 nenasycené kyseliny a vitamíny A, E a K. Zdroji omega3 nenasycené kyselin jsou právě ryby, mořské plody a rostlinné oleje. Vhodným zdrojem vitamínu A je pak například dušená mrkev, ale také ryby, zdrojem vitamínu E rostlinné oleje a vitamínu K listová zelenina (je nutno však vybírat druhy, které nezpůsobují nadýmání).

Ukázkový jídelníček

Ukázkový jídelníček pacienta s Crohnovou nemocí by mohl vypadat následovně:

Snídaně: veka s ovocným džemem nebo lehký moučník z piškotového těsta

Dopolední svačina: ovocná přesnídávka (jablečná s meruňkami nebo jahodami) nebo banán

Oběd: hovězí vývar s rýží a pečená ryba s dušenou mrkví nebo libová šunka s bramborovým pyré a ledový salát

Odpolední svačina: pečivo s nízkotučným tvarohem nebo pomazánkou (celerová nebo šunková pěna)

Večeře: červená čočka s dušenou zeleninou nebo těstoviny s bazalkovým pestem

Foto: Freeimages.com

Související

Váš názor