Domů Zdraví Dieta při cukrovce: Co jíst a co ne?

Dieta při cukrovce: Co jíst a co ne?

od Jana Poncarová

Při cukrovce je nutné dbát na správnou skladbu jídelníčku. Diabetická výživa je totiž součástí léčby cukrovky. Jak by měla dieta při cukrovce vypadat? Jaké potraviny do jídelníčku zařadit a jakým se naopak vyhnout

Cukrovka už zdaleka není jen stařeckou nemocí, ale postihuje i mladé lidi a děti. Jedná se o nemoc, kdy organismus není schopen vyrábět inzulín. Tento hormon pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Dieta při cukrovce je klíčová pro její léčbu.

Dieta při cukrovce: Zásady

Základem diabetické diety je vyloučit z jídelníčku jednoduché sacharidy, tedy například cukr, marmelády, slazené nápoje a další potraviny obsahující cukr. Dalším důležitým předpokladem diety při cukrovce je jíst často a pravidelně – tzn. minimálně pětkrát denně. Diabetiky by se měl vyhnout nevyváženému příjmu potravy, kdy se jeden den bude přejídat a další bude hladovět.

Dieta při cukrovce: Povolené a zakázané potraviny

K zakázaným potravinám diety při cukrovce patří kromě potraviny obsahujících cukr také tučné mléčné výrobky, uzeniny, tučné maso, potraviny obsahující vysoké množství soli (chipsy).

Diabetiky by měl naopak do svého jídelníčku zařadit zdravé – především rostlinné – tuky (olivový olej, nízkotučné jogurty, tvaroh, mléko). Z masa pak především maso bílé a libové (kuřecí, krůtí, rybí). Maso by se mělo upravovat vařením, pečením nebo grilováním, smaženému masu je lepší se vyhnout.

Doporučováno je velké množství zeleniny, která by však měla obsahovat malé množství sacharidů. Vhodný je například květák, rajčata, ředkvičky, celer, zelené papriky, chřest nebo salát. Na obsah cukru bereme zřetel i při výběru ovoce, kterého by měli diabetici konzumovat menší množství. Z pečiva by diabetici měli sáhnout po tom celozrnném.

Dieta při cukrovce a dezerty

Co si počít, když musíte při cukrovce držet dietu, ale máte chuť na sladké? Dezertům se nemusíte úplně vyhýbat, samozřejmě si je dopřejte, ale pouze jednou za čas! Čokoládové dorty nahraďte tvarohovými a ovocnými dezerty. Při pečení doma pak používejte umělá sladidla. Zkuste si hlídat příjem cukru, a pokud si některý den dopřejete sladké, přizpůsobte tomu zbytek jídelníčku a přidejte nějaký pohyb navíc – třeba procházku v lese.

Zásady diety při cukrovce:

– Jezte pravidelně a často (minimálně pětkrát denně). Ideální je naučit se jíst vždy ve stejnou dobu.
– Vybírejte potraviny s nízkým obsahem cukru.
– Vyhněte se pochutinám, jako jsou sušenky, čokoláda, slazené nápoje, ale třeba i přesoleným potravinám, jako jsou chipsy.
– Vyhýbejte se výrobkům z bílé mouky, pečivo jezte jen celozrnné.
– Omezte potraviny, které rychle zvyšují hladinu cukru (například hroznový cukr, bílá rýže, bílé pečivo, brambory).
– Naopak jezte více potravin, které uvolňují energii postupně (luštěniny, zelenina, sójové maso).
– Mýtem je, že musíte jíst dia výrobky – nemusíte. Některé z nich mají totiž také vysoký obsah tuku, což není pro vaši dietu dobré.

Související

4 komentáře

Ladislav Palarczyk 30.3.2011 - 13.09

Prosím o sdělení co mám jíst když nesmím: brambory, rýži, těstoviny atd. Mám cukroku 8,5-8,0 a jednou denně si pícham inzulin. Jim 3krát denně hlavně luštěniny zelí a libové maso včetně soje. Jím 1 max 2 krajičky chleba a někdy šunkový salám a nebo párek. Poradte mi co mám ještě s toho mala vypustit. Je to na …

Reply
Anonym 26.3.2019 - 23.05

bravčovina ,kuracina hovädzina to sú jedy a GM pšenica nejesť cukor pojde dole ….

Reply
lubomir 20.1.2012 - 18.41

mohu jist houby,kdyz si nepicham inzulin,mam jen dietu a leky

Reply
Jaryn 16.5.2014 - 17.05

Ladislave,
musíš hlavně vypustit tuk, nebo brzy vypustíš duši.

Reply

Váš názor