Domů Společnost Jak odnaučit psa štěkat

Jak odnaučit psa štěkat

od jezzina

Lidé, kteří ráno  odcházejí do práce z panelového domu, kde žijí a vracejí se navečer, ani netuší, jaké „peklo“ velmi často zažívají, kteří se – ať už z jakéhokoliv důvodu – v panelovém domě zdržují přes den, a nebo se dokonce po noční směně potřebují vyspat.

Vytí a štěkaní psů, které jejich majitelé ponechali v bytě častokrát připomíná zvukovou kulisu psince v době krmení. Ani největšímu milovníku psů to není příjemné, natož lidem, kteří žádný vztah ke psům nemají.

Jedině majitel, může svého psa odnaučit štěkat, a nebude to ze dne na den.

Štěkající pes nemá sympatie okolí

Štěkání je přirozený způsob psího projevu: ať už pes komunikuje s jinými psy či s lidmi kolem sebe.

  1. Když štěká hlídací pes na dvorku, je to zcela v pořádku – dělá svou práci, upozorňuje, že se blíží někdo cizí.
  2. Když ale pes štěká v bytě, není to příjemné.
  3. Horší situace nastává, když pes štěká v  domě, kde je víc bytů.
  4. V případě panelového domu to je nejhorší: panelové stěny i stropy fungují jako dokonalá ozvučnice a vytí či štěkání psa se nese přes několik poschodí.

Pes příčinou trapných neshod

Své o tom vědí lidé, kteří se v panelovém bytě zdržují v domě, kdy „páníčkové“ štěkajících psů odešli do práce: lidé po nočních směnách, nemocní, matky maličkých dětí, důchodci i jiní.

Když psovo štěkání neustává, nastává dost často situace, kdy je třeba poslechem vypátrat, v kterém bytě pes štěká, pak navštívit majitele v době jeho přítomnosti a zahájit nepříjemný hovor na téma psího štěkání. Majitel se obvykle brání, že on o ničem takovém neví – což nemusí být lež, pes v jeho přítomnosti opravdu neštěká.

Protože se však stížnosti hrnou z více stran, začne majitel psa sbírat informace, jak psa odnaučit štěkat.

Jak odnaučit psa štěkat

  • Nejrozumnější by byla cesta do nejbližšího kynologického střediska nebo do jiného kynologického zařízení. Nejlepší je, když do nějakého kynologického centra majitel přijde v době, kdy je psík ještě štěnětem. Odborníci naučí majitele, jak svého psa cvičit na povely. Odnaučování psích zlozvyků patří rovněž k výcviku.
    Jestliže neznáme adresu nejbližšího kynologického klubu a nemůžeme je najít ani na internetu nebo v telefonním seznamu, určitě ji sdělí veterinář, k němuž majitel se svým psem dochází.
  • Informace o tom, jak psa odnaučit štěkat můžeme načerpat i z odborných kynologických publikacích, v nichž se dozvíme třeba i to, co jsme o důvodech psího štěkání nevěděli, a nebo jak to je se štěkáním u různých psích ras.
  • Další možností je navštívit nějaké specializované kynologické internetové stránky, kde se chovatel psa jednak dozví podobné jako v knihách, ale mnohdy může využít i internetové poradny, kdy mu na jeho dotaz odpoví specialista se stránkami spolupracující.
  • Existuje i komerční služba, která nabízí odnaučit psa štěkání. Není to ani trochu levné, a výsledky mnohdy nejsou přesvědčivé.

Související

Váš názor